Charitativní aukce, kterou pořádal magazín proč ne?! ve spolupráci s Mercedes-Benz Prague Fashion Weekem ve prospěch Nadace Terezy Maxové dětem, vynesla rekordní částku. Sedm unikátních objektů se v sobotu vydražilo za 1 589 000 korun.

V prostorách obchodního domu Kotva, kde se letos koná většina přehlídek pražského týdne módy, se v sobotu odehrál již druhý benefiční večer pro Nadaci Terezy Maxové dětem, která letos slaví 20. výročí. Její zakladatelka, topmodelka Tereza Maxová, výtěžek letošní aukce věnuje na pomoc matkám a dětem v azylových domech.

"Rozhodli jsme se z výnosu této aukce podpořit ohrožené matky. V Česku bohužel stoupá domácí násilí, psychické i fyzické, a týraným matkám hrozí, že v důsledku nedostatku peněz na vlastní bydlení či na náklady spojené s péčí o sebe a dítě by bez zázemí azylových domů o své děti přišly," uvedla Tereza Maxová. Loňský výtěžek z aukce podpořil studium 25 dětí z dětských domovů. Příběhy tří z nich si přečtěte zde.

Večer zahájila přehlídka italského návrháře Fraceska Scognamiglia, mezi jehož klientky patří hvězdy jako Beyoncé, Madonna nebo Lady Gaga. Návrhář do Prahy poprvé přivezl svou aktuální haute couture kolekci. Následovala aukce pod vedením Márie Gálové z aukčního domu Dorotheum. Co se dražilo?

1. Dvě místa v první řadě na haute couture Franceska Scognamiglia

Milánský designér představí další haute couture kolekci v červenci v Paříži. Do dobročinné dražby věnoval dvě místa na exkluzivní přehlídku. Tato položka vynesla 62 000 korun.

2. Dvě vstupenky na představení Sergeje Polunina v Národním divadle

Famózní ukrajinský tanečník přijede 1. května do Prahy se svým dokumentem Dancer. Zatančí na choreografii z videoklipu Take Me to Church, který režíroval slavný fotograf David LaChapelle. K vstupenkám, které zatím nejsou v prodeji, patří i osobní setkání s Poluninem. V aukci byly vydraženy za 92 000 korun.

3. Dráhové kolo Festka Limited Edition for Nespresso

Nápad na výrobu unikátního kola dostala marketingová manažerka Nespressa Andrea Petrová po návštěvě Londýna. Co takhle ukázat, že recyklovatelné hliníkové kapsle, ve kterých Nespresso kávu prodává, mohou mít i druhý život? Český výrobce bicyklů Festka následně vyrobil originální kolo z 995 použitých kapslí. Na veletrhu Berliner Fahrradschau byl tento bicykl zvolen mezi osm nejzajímavějších exponátů výstavy. V Praze se v rámci aukce prodal za 160 000 korun.

4. Fotografie Miloš Forman by Bryan Adams

Signovanou fotografii legendárního filmového režiséra Miloše Formana provázelo dramatické licitování. Tereza Maxová se do něj zapojila s nápadem ještě zvýšit hodnotu draženého předmětu tím, že výherci zajistí osobní věnování a setkání se zpěvákem a fotografem Bryanem Adamsem během jeho evropského turné. Nový majitel fotografii získal za 215 000 korun.

5. Louis Vuitton Keepall Bandoulière 50 a Pasta Oner

Tereza Maxová umí charitativním akcím dát nejen lesk, ale i významně navýšit hodnotu dražených předmětů. Cestovní tašku Louis Vuitton s ikonickým vzorem, kterou následně personifikuje výtvarník Pasta Oner, dokázala prodat hned dvakrát. Dvě přítomné dámy se domluvily, že každá si legendární tašku koupí za 170 000 korun, a ta se tak s výnosem 340 000 korun stala druhým nejdražším objektem aukce.

6. Pero Montblanc Heritage 1914

Inkoustových per Montblanc z kolekce Heritage 1914 existuje pouhých tisíc kusů. Jeden z nich se stal součástí sobotní dobročinné dražby. Černá lakovaná psací potřeba s ručně zhotoveným hrotem z 18karátového zlata, kterou do aukce věnovala a následně ji i vydražila Tamara Kotvalová, majitelka společnosti Carollinum, navýšila celkový výtěžek o 100 000 korun.

7. Gun ze série Plastik X-Ray umělce Davida Černého

Nejdramatičtější dražba se strhla v samotném závěru, kdy na řadu přišla poslední položka – rentgenový objekt ze série plastik X-Ray od Davida Černého zobrazující pistoli a ruku plnou nábojů. Původní vyvolávací cena 300 000 korun se v průběhu aukce více než zdvojnásobila. Novým majitelem se stal Václav Dejčmar, producent pražského módního týdne, který unikátní umělecké dílo vydražil za 620 000 korun.

Druhý ročník charitativní aukce vynesl částku 1 589 000 korun, tedy o 357 000 více než loňská dražba.