Místostarosta Paříže je přesvědčen, že město nad Seinou se musí proměnit. Kromě 23 projektů, jež uspěly v prvním kole architektonické soutěže Réinventer Paris (Znovuobjevit Paříž), považuje za důležitý krok oživení pařížského podzemí a další úpravy na nábřeží Seiny, jež se postupně stává odpočinkovou zónou. To jsou i témata pro další veřejné soutěže.

Architektonických soutěží má pařížská radnice za sebou už bezpočet. V čem je vaše výzva Réinventer Paris jiná?

Ve všem! Mění se role města. Až dosud realizovalo město Paříž své architektonické zájmy prostřednictvím veřejných staveb, jako jsou knihovny, muzea nebo školy. Co se týká ostatních budov a pozemků, které byly vhodné k revitalizaci, šlo většinou o to, jak na nich vydělat co nejvíce peněz. Teď vyhrává nejnápaditější, skutečně inovativní projekt.

Takže město může i finančně tratit?

Finanční nabídka je součástí každého projektu, musí být pro nás zajímavá, ale není na prvním místě. Ano, dokonce v těchto případech město může prodejem vydělat méně peněz. Je to logické. Když investor chce vytvořit park, komunitní zahradu nebo kulturní centrum a tyto části představují polovinu projektu, nemůže dosáhnout takových zisků, jako kdyby na pozemku postavil desetipatrový hotel.

Jean-Louis Missika

◼ Místostarosta Paříže bude společně s japonskou architektkou Kazuyo Sejimou nebo americkým urbanistou Teddym Cruzem jedním z 54 hostů mezinárodní konference reSITE, která se letos koná v pražském Foru Karlín od 22. do 23. června.

◼ Špičkoví experti z celého světa přijedou do Prahy už pošesté přednášet a diskutovat o dalších metodách, jež vedou ke zlepšení prostředí ve městech, letos se pak zvláště zaměří na méně viditelná řešení, inovace a projekty (více na reSITE.org).

◼ Jean-Louis Missika bude v Praze mluvit o výzvě Réinventer Paris, která je přenositelná do měst jakékoliv velikosti.

Když rozhodují peníze, je volba nejlepšího projektu jednoduchá. Jak ale rozsoudit, co je inovativní a co je ještě víc inovativní?

Proto jsme sestavili dvě odborné jury, které návrhy posuzují. Musí jít o inovaci v architektuře, v použití materiálů, ale především ve využití stavby. Sdílené veřejné prostory − jedna z hlavních podmínek soutěže − musí hrát prim nad klasickým ubytováním či kancelářemi. Po zástupcích ateliérů, které se dostaly až do finále soutěže, jsme také chtěli, aby k obhajobě přišli se všemi zainteresovanými − se zástupci start-upů i velkých firem, se studenty i vědci, ekology, sociology, umělci a obyvateli čtvrti. Na porotě pak bylo, aby posoudila, zda se jedná o odvážnou architekturu, anebo jde také o skutečně nové pojetí bydlení a práce ve městě.

Sdílení. Heslo doby. Není to jen přechodná móda?

Ne, to není móda, to je hnutí. A velmi užitečné.

Protože je to méně nákladné?

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se