Nenápadný showroom značky Bohempia v jednom z průchodů pražské Sokolovské ulice se nehledá úplně snadno. Skrývá se v něm však designový butik s konopnými produkty, který v únoru 2015 založil podnikatel Tomáš Rohal – původně vystudovaný konstruktér textilních strojů, jemuž se zalíbilo konopné vlákno.

Zatímco popíjíme – jak jinak – konopný čaj a já ochutnávám pražená konopná semínka na sladký i slaný způsob, mě Rohal seznamuje s příběhem údajně nejstarší kulturní plodiny světa. "Konopí je rostlina s úspěšnou minulostí, špatnou nedávnou historií a velkým potenciálem v blízké budoucnosti," začíná.

Rostlina, která píše dějiny

BOHEMPIA Tomas Rohal 00000

Existují tři základní druhy konopí. Prvním je konopí rumištní, které lze považovat za plevel a nedá se použít snad k ničemu jinému, než je šlechtění marihuany, protože rychle kvete. Dalším je konopí indické: jedná se o menší košatou rostlinu, která obsahuje vysoké množství THC a ve společnosti je známá jako marihuana či tráva. "A do třetice je to technické alias seté konopí, které má do výšky klidně i čtyři metry. Obsah THC v něm nesmí překročit dvě procenta," vysvětluje Tomáš Rohal.

Z posledního zmíněného druhu vyrábí značka Bohempia oblečení, obuv i bytové doplňky. Zůstaňme však ještě na okamžik v historii. Už před deseti tisíci lety se konopí používalo jako potravina, dar mrtvým do hrobů i lék.

"Nejsem žádný aktivista a netvrdím, že konopí spasí svět. Když to ale trochu přeženu, z té kytky se obléknete, najíte, vyléčíte, postavíte barák, vyrobíte plasty i syntetická paliva," vysvětluje Tomáš Rohal s nadsázkou.

Už egyptská bohyně Sešat, patronka písemnictví, byla někdy vyobrazována s konopným listem, z přepáleného konopného oleje se totiž vyráběl inkoust. Později se konopí využívalo v námořní dopravě. "Napoleon nešel na východ za krásou ruských děvčat, ale za nejlepším konopím té doby na lodní lana a plachty," říká Tomáš Rohal.

BOHEMPIA Superstore 00001

V Česku se konopí pěstovalo historicky hlavně v Podkrkonoší a na Jesenicku, v době pozdějšího středověku se z konopné látky šilo ložní prádlo. Odtud pochází označení "kanafas" pro postel. S nástupem novověku se ze lnu, vlny a konopí vyrábělo oblečení pro velké masy lidí, s průmyslovou revolucí však přišel stroj na zpracování bavlny a od drahého ručního zpracování konopí se upustilo.

Ani po představení potřebné techniky nedošlo k návratu konopí do textilního průmyslu. "Z iniciativy amerického papírensko-dřevařského magnáta, firmy produkující umělý nylon a prohibičního úřadu dostalo konopí nálepku drogy," vypráví Tomáš Rohal. Od té doby už se o něm v jiném smyslu příliš nemluví.

Renesance konopného vlákna na českém trhu

Tomáš Rohal vystudoval obor konstruktér textilních strojů na Technické univerzitě v Liberci. Když školu dokončil, práce v oboru sice byla, ale za málo peněz. A tak na devět let zakotvil v americké firmě zabývající se technickými plyny.

"Před šesti lety ji ale smetla ekonomická krize a byl jsem propuštěn. A tak jsem navázal na svůj nápad pracovat s konopným vláknem, se kterým jsem se setkal ještě při studiu," vypráví. Zaujala ho především marketingová atraktivita materiálu, historie, úroveň ekologického pěstování a funkčnost materiálu – termoregulace, blokace UV záření a antisepticita.BOHEMPIA Superstore 00002

A tak se před dvěma a půl lety zrodila značka Bohempia. "Ze všech mých analýz a průzkumů trhu mi vyšel konopný textil. Je ekologický a funkční. Devětadevadesát procent dostupného konopného textilu dnes pochází z Číny a jeho kvalita není nijak závratná," líčí. Veškerý sortiment značky Bohempia se proto vyrábí v Česku, jen samotná vlákna pocházejí z Francie či Rumunska, protože už se u nás konopí na textil nepěstuje. 

Úplně prvním produktem značky byly ponožky, ačkoli tím vysněným byly džíny. "Říká se, že první Levisky byly z konopí, které pocházelo z Bruntálu," prozrazuje Rohal. Vlastní konopná látka ale zatím není tak pevná a jejich výroba by byla pořád velmi nákladná. Nápad tak prý čeká v šuplíku.

Z devíti sedmadvacet variant

Tomáš Rohal objel několik místních textilních továren, s některými navázal spolupráci a do jeho portfolia přibyly utěrky, ručníky, trička, mikiny a boty s ortopedickou vložkou. Dá se říci, že v showroomu Bohempia se dnes člověk kompletně oblékne.

Výrobu prvních devíti modelů konopných tenisek podpořila veřejnost v crowdfundingové kampani. Dnes Bohempia nabízí dvacet sedm variant a v procesu jsou další tři na podzim a zimu. Některé z bot mají také barevnou podrážku, na nich Tomáš Rohal spolupracoval s Ester Geislerovou a Josefinou Bakošovou.

Značka Bohempia je čistě veganská a před časem se stala první českou firmou, která získala mezinárodní certifikaci PETA. Ta značí, že zboží není testováno na zvířatech ani neobsahuje žádnou živočišnou složku. "Nechceme vytvářet žádné bláznivé barvy ani střihy, ale nabídnout lidem oblečení s přidanou hodnotou a přesahem. Neříkám, že děláme udržitelnou módu, protože nic není udržitelné. Můžeme se ale chovat zodpovědně s minimálním dopadem na životní prostředí," zakončuje.BHMP SS17 CAMP 00003