Praha vymění poničené, zchátralé a zastaralé lavičky, odpadkové koše či stojany na kola. V září vyhlásilo město soutěž na jejich nový design, z níž nyní porota vybrala tři finalisty. Ti koncem června umístili prototypy do areálu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) u Karlova náměstí. Po dobu následujících tří měsíců sem může kdokoliv přijít a vybavení si otestovat – slogan soutěže zní "Přijďte si posedět".

Estetika laviček a stojanů

Ve finále spolu soupeří tři sety laviček, košů a stojanů na kola. Kdo za nimi stojí, není ještě známo: "Kvůli pravidlům anonymní designérské soutěže zatím nemůžeme prozradit, kdo jsou autoři návrhů," vysvětluje ředitel IPR Ondřej Boháč.

Jisté ale je, podle jakého klíče porota finalisty vybírala. "U tohoto vybavení je velmi důležitá funkčnost. A protože svým vzhledem určuje také ráz veřejného prostoru, je podstatná i estetika," vysvětluje primátorka Prahy Adriana Krnáčová.Praha vyhlásila soutěž na nové lavičky, koše a stojany na kola. Foto: IPR

Jako příklad nevzhledného vybavení uvádí IPR okolí náměstí I. P. Pavlova, kde se vyskytují rovnou čtyři různé typy košů. "Jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci," pokračuje Ondřej Boháč.

První změny ve městě

A jak se vybavení dostalo do současného zanedbaného stavu? Institucí, které lavičky, odpadkové koše nebo stojany na kola ve městě umísťují a spravují, je podle IPR několik. Stává se tak, že na některých místech se o mobiliář nestará nikdo, jinde zase několik firem najednou. To se Praha snaží soutěží změnit.

Vítězný projekt, se kterým hlavní město uzavře smlouvu, bude vyhlášen 17. října. Kromě zástupců Prahy zasedne v porotě například Claude Brulhart, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor, čeští designéři Eva Eisler a Jiří Pelcl či architekt Petr Hájek.

"První prvky by se v ulicích mohly objevit v létě 2018," předpokládá Ondřej Boháč. Jak ale upozorňuje, neznamená to, že v celé Praze najdeme jeden typ vybavení. "Pro specifické veřejné prostory bude i v budoucnosti možné navrhovat vybavení na míru. Rozhodně také nebudou mizet jeho historické či jinak kvalitní prvky," dodává.