Inspirativní výhled na Prahu z bývalého Bruselského pavilonu Expo 58 na Letné neomrzí. Ve zdejších ateliérech, přednáškových sálech a kancelářích tráví pracovní dny také umělkyně a designérka Tereza Janečková. Umělecká ředitelka reklamní agentury ve volném čase tvoří své autorské šperky a předměty se slepičí tematikou, navrhuje 3D tiskárny či skulpturu s výběhem pro opeřence na letošní festival Designblok.

Plavovláska s výraznými brýlemi a koženou bundou má jako art directorka na starosti 3D oddělení reklamní agentury Havas Worldwide Prague Gillese Bérouarda, která v Expu 58 sídlí od roku 2001. "Mám štěstí, že pan Bérouard má takový cit. Umělecké, designerské a inovátorské aktivity velmi podporuje," usmívá se absolventka ateliéru intermediální tvorby Jiřího Příhody na Akademii výtvarných umění v Praze.Tereza Janečková ve svém domácím kurníku za Prahou.

V minulosti se Tereza Janečková, která má za sebou například i uměleckou stáž na Middlesex University v Londýně, soustředila zejména na mediální obrazy, fotografické cykly, grafiky či konceptuální umění vůbec. Velké ohlasy vzbudil projekt vzniklý v rámci její diplomové práce na AVU, obří billboard, kterým umělkyně zakryla fasádu domu na Jungmannově náměstí v Praze. Byl na něm její strukturovaný životopis.

Nejdřív bylo vejce, pak slepice

Umělecký obrat směrem ke slepicím přišel náhodou, když před třemi lety navštívila výstavu domácích zvířat v Lysé nad Labem. "Jsem venkovský kutil a přírodu mám v sobě," říká Tereza Janečková, která žije na okraji Prahy, v malém domku po prababičce a každé ráno se nahá otužuje v potoce.

Z výstaviště v Lysé se tehdy vrátila s osmi vajíčky chocholaté slepice paduánky, neobvyklého okrasného druhu z Francie, který má na hlavě výraznou chocholku ve tvaru srdce. "Stala jsem se vášnivou chovatelkou, vstoupila do lokálního chovatelského spolku a z kuřat mi vyrostly skutečně výjimečně krásné slepice, které bodovaly hned na několika výstavách," vypráví umělkyně.MG 3528

"Idylku jednoho dne nicméně narušila kuna, která sedm slepic zakousla. Zůstal jen kohout, kterému říkám CocoKarl," pokračuje. Stejně se dnes jmenuje i web, který autorka z recese vytvořila. V současnosti se přes něj dá pořídit kolekce šperků stejného jména i výstavní slepice, přibude také Zlatý designový kurník do městských zahrad a kolekce 3D tiskáren, na které Tereza rovněž pracuje. "S Edou Kaubou, kreativním ředitelem agentury Havas, chystáme ještě něco mnohem humornějšího," prozrazuje neurčitě Tereza.

Zlatý kurník na Letné

"Většina současné společnosti vnímá kur domácí jako hloupé ptáky, kteří žijí ve špinavém chlívku, zapáchají a vydávají divné zvuky. Zachází s nimi jen jako s výrobnami na vajíčka," říká svérázná designérka. "Přitom v historii měly slepice čestné postavení u dvora a objevovaly se také na dobových portrétech a zátiších," vysvětluje. Ji samotnou slepice inspirovaly k vytvoření kolekce módních doplňků, jejichž vizuálním základem jsou paduánky. Tentokrát malé, barevné, z recyklovaného 3D filamentu a vytištěné na designové 3D tiskárně CocoPrint, kterou sama navrhla.

"Nejdřív jsem je dělala pro sebe, ale ten motiv se mi začal líbit," popisuje, jak se pustila do tvorby designových šperků se slepičí tematikou. Poprvé je představila letos v létě v rámci přehlídky Prague Fashion Week. Kolekce menších i větších slepic, ostnatých vajec a peří sklidila kladné recenze a úspěch u publika. Sama tvůrkyně je vnímá trochu jako recesi, která má však hlubší smysl. Vysvětluje, že svou tvorbou děkuje přírodě, jak dobře se o nás stará a nic za to nechce.

Jedním z výrazných počinů Terezy Janečkové je také Zlatý designový kurník do města, který navrhla ve spolupráci s architektonickým studiem a stavitelem Michalem Šopíkem. Společně usilují o to, aby město zažilo venkov a aby lidé mohli nosit výstavním slepicím zbytky a za to měli čerstvá vejce. "Je koncipovaný tak, aby každá slepice měla své pohodlí. Jeho součástí je vyhlídková část, bidýlka, relaxační zóna, místo pro jídlo a pití i pro snášení vajec. Nechybí samozřejmě dostatečný výběh," popisuje designérka.

Reakce okolí na její počiny jsou podle Terezy Janečkové velmi pozitivní. "Mým cílem je lidi bavit a to se myslím daří. U nás na vsi jsem dokonce zavedla barter. Dávám sousedům i přátelům vajíčka a oni mi na oplátku zase nosí to, čeho mají dostatek: zeleninu, ovoce a podobně," popisuje, jak ve vesnici za Prahou funguje směnný obchod.

K příležitosti nadcházejícího mezinárodního festivalu Designblok, jehož hlavní expozice budou k vidění od 26. do 30. října v Holešovicích, chystá Tereza Janečková instalaci v nadživotní velikosti. Jedná se o skulpturu oceněné výstavní paduánky v podobě designového zlatého kurníku, který budou obývat výstavní chocholatá plemena slepic. Instalaci s živými slepicemi umístí do zeleně před Expo 58 na Letné.DESIGN V KURNIKU EXPO