Design a architektura jsou součástí finské kultury a odráží se v nich to, jací Finové jsou a jaká je jejich země. Ať už jde o společnost nebo všudypřítomnou přírodu. Výstava Echoes v pražském Mánesu, která probíhá do 30. října, je součástí oslav stého výročí finské nezávislosti. Vypráví o vztahu mezi životem Finů a podobou finského designu a architektury. Je rozdělena na osm hlavních témat, které tuto severskou zemi charakterizují: ticho, rovnost, krajina, světlo a tma, růst, uměle vyrobené, tradice a komunita.

Finský design není jen krásný, ale také velmi kvalitní a především funkční. Snad ve všech domácnostech používají designové předměty světově proslulých značek, jako je například Aaltova váza, ubrusy Marimekko nebo mumínkovské hrníčky Arabia. Z Finska pochází také řada významných architektů v čelem s Alvarem Aaltem.

"Finští návrháři a architekti berou v úvahu severské prostředí, klimatické podmínky a potřeby společnosti," píše architekt Rainer Mahlamäki, který je také jedním z kurátorů výstavy Echoes. "Nesoustředí se jen na vizuální aspekt," dodává. Jejich cílem je společnost zlepšovat. Příkladem toho, jak design a architektura podporují sociální rovnost, je triko Tasaraita od společnosti Marimekko. Bylo navrženo v roce 1968 tak, aby se hodilo k použití bez ohledu na pohlaví, sociální status nebo věk.

S nápadem na uspořádání výstavy přišla designérka a umělecká pedagožka Laura Isoniemi. "Vytváříme objekty, budovy a služby v prostředí a podmínkách, ve kterých žijeme. Finský design a architektura představují, jaký mají roční období, vzdálená poloha a drsné přírodní podmínky efekt, a odpovídají na to zjednodušeným vyjádřením a materiály, čímž tvoří praktické řešení pro každodenní život," popisuje Isoniemiová.

Výstava Echoes je putovní, v lednu začala ve Varšavě, poté pokračovala do Bratislavy a Budapešti. Z Prahy se přesune do Berlína, kde 6. 12. oslaví finský Den nezávislosti.