SLLA Architects
Rok dokončení: 2014

Českobudějovické Komunitní centrum Máj je součástí projektu regenerace stejnojmenného panelového sídliště z 80. let 20. století a slouží jako mateřské centrum, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, středisko primární prevence, sociální poradna a služebna městské policie.

Hodnocení poroty

"Otevřená transparentní architektura, galerie se schodišti, popínavá zeleň, hřiště na střeše – to vše pomáhá docílit otevřenosti. Svým neotřelým výrazem je budova schopná přijmout a zvládat všechny své uživatele, ale porota si též všimla, že budova zároveň postrádá prostorovou kvalitu a vypracování interiérů. Silný výraz budovy a transparentní architektura jsou pozitivním přínosem k nedostatečné sociální soudržnosti mezi lidmi s různým zázemím. Porota si nicméně myslí, že výrazná architektura s galeriemi, které budovu obklopují, není v dostatečné rovnováze s vnitřním využitím. Přesto je návrh přesvědčivým přínosem k urgentním společenským problémům okrajových částí měst."

Schodiště a ostatní komunikační a pobytové prostory na obvodě objektu ve všech podlažích umožňují propojení budovy a veřejného prostoru. Náměstí je spojené se všemi podlažími až po hřiště na střeše. Vykonzolované stropní desky a ustoupení obvodového pláště vytvářejí přirozenou ochranu před přímým slunečním zářením. Ochranná síť slouží jako podklad pro autochtonní opadavé popínavé rostliny, jež mají nízké nároky na údržbu. Vstupy do centra s pěti různými provozy, členěného do tří nadzemních podlaží s exteriérovým hřištěm a dvoupodlažního menšího objektu na střeše, jsou logicky z různých stran.

Objekt se železobetonovým skeletem je založen na pilotách, interiérové prostory jsou flexibilně členěny lehkými montovanými příčkami. Konstrukce exteriérových schodišť a pavlačí jsou rovněž ze železobetonu, hřiště a přestřešení na obvodě pro změnu z oceli. Podlahy v interiéru i exteriéru jsou lité, prosklené části jsou řešeny hliníkovým fasádním systémem, plné části opláštění jsou z tahokovu a oplocení předzahrádky obstaralo profilové sklo.

jarvis_5a1c36f2498e089620d1c278.jpeg
Foto: SLLA
jarvis_5a1c36f3498e089620d1c27c.jpeg
Foto: SLLA