Otestovali jsme pět vybraných aplikací, které jsou dostupné zdarma. Podívejte se, co která umí. U popisu každé aplikace je vždy jen náhled fotografie. Větší snímky najdete níže pod článkem.

tudy NE
Tato aplikace ukazuje, že v jednoduchosti je síla. Celé její rozhraní je mapa Česka, kterou pokrývají informace o dopravní situaci. Stačí tak před cestou na chytrém telefonu odhadnout trasu a najít uzavírky, které by vás mohly zdržet. Všechny jsou podrobně popsané včetně doby trvání a popisu, o co na místě jde. Řidiči mohou sami nahlásit komplikace na silnici.
Platforma: Android

mParkovánímParkování
Stejně jednoduše je pojatá i další malá aplikace, která zase usnadní hledání správného parkoviště. Hodí se zejména pro řidiče z blízkého okolí Prahy, kteří pravidelně nechávají své vozy u metra na parkovištích P+R. Často jsou přeplněná, ale aplikace hlásí stav jejich zaplnění a počet volných míst. Díky GPS se dá snadno najít i nejbližší alternativa.

Program zvládá i informace o dopravě v metropoli a varuje před kolonami. Je navíc možné si přes řadu web kamer prohlídnout aktuální situaci na vlastní oči. Když pak dojde na parkování uvnitř města, snadno se vyhledávají parkovací hodiny u modrých zón. Najdete zde informaci o maximální možné době stání a cenu za hodinu stání. Škoda, že není technicky možné určit i zaplněnost parkovacích míst, což by se hodilo.
Platformy: Android, iOS

mBenzinmBenzin
Aplikace pro všechny řidiče, kteří hledají benzinové stanice s co nejlevnějším palivem. Umí totiž najít nejen nejbližší pumpu, ale informovat i o její ceně. Pak je možné stanice třídit právě podle ceny za palivo a tím si najít tu nejlevnější.

Cena paliva ovšem někdy není aktuální, informuje se zpožděním několika dnů i týdnů, proto je potřeba brát některé údaje s rezervou. Při zkoušení aplikace se ale vždy výsledná cena lišila jen o několik málo haléřů. Výhodou pro majitele vozů s LPG je, že lze zadat i samostatné hledání stanic s tímto palivem.

V aplikaci nám k úplné spokojenosti chyběly ještě podrobnější informace o čerpacích stanicích. Například další bezplatná aplikace Pumpdroid zvládá informovat i o vybavenosti stanic, jako je například myčka nebo mycí box. Navíc v Pumpdroidu uživatelé mohou vkládat poznámky. To jsme ocenili, když jsme se dozvěděli, že vybraná benzinka nepřijímá CCS karty. Pumpdroid ale bohužel pro platformu iOS není.
Platformy: Android, iOS



Moje AutoMoje auto
Rádi kontrolujete provoz svého vozu, nebo máte na starosti větší vozový park? Aplikace Moje auto umožní precizní sledování veškerých nákladů. Snadno tak po pár natankováních zjistíte i průměrnou spotřebu. Do aplikace je možné zanášet údaje o ceně paliva nebo cenu za servis.

 

Lze si vypočítat náklady a poměřovat je s jinými vozy ve vašem seznamu nebo s jiným obdobím. Aplikace ale spoléhá hlavně na pečlivost svého uživatele. Pokud tedy odbudete jediný údaj, ztrácí její používání smysl. Lidský faktor je tedy jedinou slabinou.
Platforma: Android

Alkohol KalkulačkaAlkohol Kalkulačka
Alkoholové kalkulačky jsou poměrně rozšířené programy nejen pro mobilní zařízení, dají se jednoduše najít i jako webové aplikace na internetu. Ta, kterou vydává BESIP se ale odlišuje povedeným vizuální pojetím. Stačí zadat pohlaví, hmotnost a nasměrovat si to k barovému pultíku. Je tu na výběr celá řada piv, vína i tvrdého alkoholu. U každého z nápojů lze navíc nastavovat hladinu alkoholu, kdyby se podle značky lišila.

Nápoje se pak přetahují do časové osy, která následně zajistí výpočet. Jako vždy jsou ale výsledky spíše orientační, proto se na ně nespoléhejte. Při minimální konzumaci se ale v aplikaci vyskytuje chyba. U muže, hmotnosti 110 kg, který vypil jen jedno malé pivo přes nulové promile program doporučuje řídit za dvě hodiny. Je tedy jasné, že jde o minimální nastavenou hodnotu. To je ale jen drobnost.
Platformy: Android, iOS