Třetím laureátem Ceny Josefa Škvoreckého se stal spisovatel Tomáš Zmeškal. Porota mu cenu spojenou s odměnou 250 tisíc korun udělila za jeho románový debut Milostný dopis klínovým písmem, který loni vydalo nakladatelství Torst.

Zmeškalova prvotina se záhy stala událostí české literární scény, autor za ni získal nominaci na cenu Magnesia Litera. Kniha, respektive autor, vzbudil velký zájem také tím, že má napůl africký původ, který kontrastuje s jeho českým jménem.

Kritik: Kniha je perfektní

Také román je z českého prostředí; literární tvorba v češtině, jejímiž autory nejsou rodilí Češi, je také stále ještě málo obvyklá. Debatovat se o ní začalo po letošním vyhlášení výroční ceny Knižního klubu, kterou vyhrála vietnamská dívka narozená v Česku.

"Knížka je perfektně napsaná," říká literární kritik Vladimír Karfík a předseda poroty Ceny Josefa Škvoreckého. "Tomáš Zmeškal reflektuje problematiku české společnosti na originálních lidských příbězích, navíc osobitou optikou a vyspělým jazykem a stylem."

Zbylí finalisté si odnesli 10 tisíc

Další čtyři finalisté dostávají po deseti tisících. Jsou mezi nimi Radka Denemarková s knihou Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, za niž autorka získala cenu Magnesia Litera v oboru publicistika, Martin Ryšavý (Cesty na Sibiř, Revolver Revue), Petra Soukupová se svojí letošní prózou Zmizet (Host) a Jáchym Topol s novelou Chladnou zemí (Torst).

Ve studentské části soutěže zvítězil Petr Novák s prózou Křeslo z Gymnázia Voděradská v Praze a Alžběta Michalová v kategorii poezie z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně. Partnerem studentské části je Soukromé gymnázium Josefa Škvoreckého.
Vítěze ceny zvolila v tajném hlasování sedmnáctičlenná porota složená z literárních osobností včetně zástupců pořádajících organizací, knihkupců a vítězů minulých ročníků. Těmi se stali v roce 2007 Jan Novák a loni Petra Hůlová. V porotě dál byli bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, spisovatel Michal Viewegh či dramatik Milan Uhde.

"Vina, trest, odpouštění a lidskost"

Zmeškalův Milostný dopis klínovým písmem podle poroty nenápadně a zároveň neobyčejně sugestivně ukazuje, jak odporná může být doba, která dovoluje vyřizovat si osobní účty prostřednictvím státní perzekuce, jak hluboce dokázal stát vstupovat až do soukromých ložnic a rozvracet vše, čeho se dotkl, kolik síly si žádal i malý odpor proti němu. Román popisuje i míjení, vinu a trest, nesnadnost odpouštění a nenápadnou lidskost podloženou soucitem a neokázalou pomocí.

Tomáš Zmeškal se narodil v roce 1966 v Praze a vystudoval anglický jazyk a literaturu. Pracoval jako tlumočník, lektor, překladatel a odborný asistent na Univerzitě Karlově. V současnosti pracuje jako středoškolský učitel. Nedávno mu v Torstu vyšel další román Životopis černobílého jehněte.

Cenu Josefa Škvoreckého vyhlásila Společnost Josefa Škvoreckého, letošní ročník byl určen pro prozaická díla českých autorů, která poprvé vyšla v době od června 2008 do května 2009.