"V poslední době se zájem pytláků přesunul od nosorožců zpátky ke slonům. Stojí za tím hlavně Číňané, kteří si sem přivážejí i vlastní umělce na zpracování slonoviny. Je pro ně snazší pašovat už hotové výrobky ze slonoviny než celé kly. Když je chytí na hranicích, tvrdí, že jde o slonovinu z Jižní Afriky, kterou v Keni jen koupili," říká Gichuchu Okeno, ředitel společnosti Brayogo Safaris. "Číňany proto nemám rád," přiznává muž, který v národním parku Amboseli po několik dnů provází manželský pár z Kalifornie.

Pokud chcete pořádně zblízka vidět slony, měli byste zamířit právě do Amboseli. Odtud pocházejí i slavné snímky slonů pod nejvyšší horou Afriky Kilimandžárem (5895 m). Park zabírající necelé čtyři stovky čtverečních kilometrů pokrývá z velké části přehledná savana, najdete tu ale i akáciové lesy, křovinatou buš a mokřiny. Kdysi tu bývalo i velké jezero, to už ale kvůli dlouhotrvajícím obdobím sucha zmizelo. "Jediným zdrojem pitné vody pro zvířata je podzemní řeka z roztátého sněhu z Kilimandžára, " říká Newton, průvodce ze zdejší cestovky Dhalago.

pod_Kilimand__rem_295x195.jpgPřestože mokřady vypadají v sytě zelené trávě spíše jako nevinné kaluže, jsou hlubší, než se zdá. Běžně v nich spatříte třeba hrochy, o nichž se říká, že jsou nejnebezpečnější zvířata Afriky. "To ale není pravda, více mrtvých mají na svědomí buvoli. Hroch na vás zaútočí jen v okamžiku, kdy je na souši a vy mu odříznete cestu k vodě," vypráví průvodce.
Jak už ale bylo řečeno, do Amboseli se jezdí především za slony. I proto je tento národní park druhým nejnavštěvovanějším v Keni, více turistů přivítají jen v Maasai Maře. Na majestátně kráčející chobotnatce narazíte velice rychle a díky nízké trávě je spatříte už zdálky. V Amboseli jich sice nyní žije okolo devíti set, ani pod ochranou národního parku ale vyhráno zdaleka nemají.

Cena slonoviny roste

Zvýšený zájem pytláků o slonovinu dokazují i čísla: zatímco v roce 2007 bylo podle keňských zdrojů zabito 45 slonů, o rok později už 98 a v loňském roce dvě stovky (některé zdroje uvádějí až 232 kusů). Letos v březnu ale slavila Keňa úspěch na půdě OSN, když zabránila opětnému povolení obchodu se slonovinou, který prosazovala Tanzanie se Zambií. "Je to vítězství slona afrického," radoval se mluvčí Kenya Wildlife Service Paul Udoto.

Fakt, že se na obchodu se slonovinou z velké míry podílejí Číňané, potvrzují i materiály organizace The David Sheldrick Wildlife Trust, jež bojuje za záchranu slonů. S rostoucím počtem zabitých slonů roste i cena slonoviny na Dálném východě - loni se už dostala na více než 1000 dolarů za kilogram. Stejně tak rostla odměna pro pytláky, kteří si nyní přijdou na 5000 keňských šilinků (asi 1200 Kč) za kilogram slonoviny.

Většina zabitých slonů byla nalezena v okolí parků Amboseli a Tsavo, kde staví silnice čínští dělníci. S příchodem Číňanů vzrostlo také zabíjení kočkovitých šelem, protože tradiční čínská medicína používá jejich drápy a další části těla.

Čínské úřady se ale těmto obviněním brání a podíl svých občanů na pytláctví popírají.

Argumentují i případy zadržených pašeráků, kteří byli odsouzeni na 12 let vězení. V samotné Keni jde pytlákům o život, jen v průběhu listopadu bylo pět mužů zastřeleno přímo v národních parcích. Přesto špinavý obchod kvete a ochranáři soudí, že současná situace je nejhorší od roku 1989. I proto se do Keni vyplatí zajet - peníze od turistů mohou úřadům v nekonečném boji s pytláky pomoci.

Celou reportáž z Keni, která vyšla v IN magazínu 1. 12., si přečtěte zde: www.in.ihned.cz/c1-48382240-v-zemi-masaju