Národní galerie se v příštích letech zaměří na vyrovnaný rozpočet a zvýšení návštěvnosti. Velké mezinárodní výstavy, které pořádá například vídeňská Albertina, NG hostit zatím nebude, a to kvůli nízkému počtu návštěvníků a příliš vysokým finančním nákladům. Novinářům to na dnešní první tiskové konferenci v úřadě řekl nový ředitel NG Vladimír Rösel.

Nástupce Milana Knížáka odpovídal i na otázky týkající se jeho zvolení do funkce, které kritizuje část umělecké obce především kvůli tomu, že má ekonomické vzdělání.

Psychoanalýza instituce

"Výběrové řízení mi nepřísluší komentovat. Jsem přesvědčen, že instituci prospěji svými zkušenostmi z mnoha různých oborů," uvedl Rösel.

V prostorách Anežského kláštera také přislíbil, že se instituce v budoucnu zaměří více na moderní a současné umění. Odvolával se však na expertízu, která teprve navrhne, jak by NG měla k současnému umění přistupovat.

Národní galerii chce postavit na jejích odbornících, od kterých očekává především zaujetí pro věc. I proto se od prvního dne zabývá jakousi psychoanalýzou instituce. Setkává se se svými podřízenými a chce slyšet jejich názory: „Rád bych provedl určitou diagnózu, podle které budu řešit nedostatky,“ říká ředitel.

Vyloučeny nejsou podle něho ani případné návrhy legislativních změn. "Zvažuji, že by NG změnila svůj statut pomocí určité stínové správní rady, která by převzala část odpovědnosti," doplnil Rösel. Správní rada by měla dohled nad prací generálního ředitele.

Jiří David: Manažer reputaci NG nenapraví

NG V ČÍSLECH

400 milionů korun
Roční rozpočet galerie z velké části naplňuje ministerstvo kultury, zbytek jsou výnosy z pronájmů (5%), ze vstupného (5%) a dary (2,2%).

11 objektů
Národní galerie má své expozice v jedenácti vlastních či pronajatých objektech. Osm paláců stojí v Praze, Další jsou ve Žďáru nad Sázavou, Fryštátě a Křivoklátě.

270 zaměstnanců
K téměř třem stovkám zaměstnancům je třeba připočítat také 160 kustodů, které zajišťují smluvní bezpečnostní agentury.

377 tisíc návětěvníků
V roce 2009 přišlo do Národní galerie necelých čtyři sta tisíc návštěvníků z nich 39% neplatících. V minulosti přitom do galerie zavítalo i přes 500 tisíc lidí.

zdroj: NG

Šéfredaktor časopisu Art & Antiques Jan Skřivánek ČTK řekl, že je z Röselova prvního setkání s tiskem zklamaný. "Na spoustu věcí nebyl schopen odpovědět. Skoro jako kdyby až nyní zjišťoval, že NG je státní příspěvková organizace s mnoha omezeními, a ne firma," uvedl.

Velkým tématem konference bylo také to, že NG už několik let nehostila velkou mezinárodní výstavu současného umění. "V rámci starých sbírek můžeme být zahraničním galeriím dobrým partnerem. To ale neplatí pro současné umění. V této oblasti se NG v uplynulých letech zakonzervovala a manažer v čele této instituce reputaci zřejmě nenapraví," řekl ČTK malíř a výtvarník Jiří David, jeden z kritiků stávajícího vedení NG.

Zároveň popřel Röselovo vyjádření, že galerie v současné době zatím není schopna konkurovat například galerii Tate Modern v Londýně nebo vídeňské Albertině, a to především kvůli nedostatku financí a malé návštěvnosti. "Putovní mezinárodní výstavy jsou založeny na partnerství. Tak drahé tedy nejsou. Knížák byl pro spolupráci příliš arogantní, Rösel ale zase nemá dostatek zkušeností," konstatoval David.

Tiskové konference se zúčastnil jeden z nejbližších spolupracovníků ředitele – nový náměstek pro sbírkovou činnost Vít Vlnas, který dosud stál v čele Sbírek starého umění NG. Jeho úkolem bude sestavování výstavního plánu a koordinace sbírek.

"Zatím je vše ve fázi příprav, ale dá se říci, že to, co funguje, bude zachováno, a co ne, tak to změníme," řekl Vlnas. Dodal, že počítá také s větší podporou vědeckovýzkumných projektů NG. Do jaké míry, ale zatím sdělit odmítl.

Detaily koncepce dalšího směřování NG se tak zřejmě objeví až v komplexní strategii úřadu, která by měla být dokončena v horizontu několika měsíců.

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel na tiskové konferenci v pražském  klášteru sv. Anežky České