Celkem 8304 hlasů rozhodlo minulý týden ve čtenářské anketě Český film dvacetiletí pořádané Hospodářskými novinami na stránkách iHNed.cz, kterých dvanáct snímků natočených v Česku v uplynulých dvou destítkách let postupuje do finále. O tom, který český titul se stane filmem dvacetiletí, můžete hlasovat ještě do páteční 14. hodiny.

Ve finále ankety, pořádané Hospodářskými novinami před letošním ročníkem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jsou snímky Pouta, Karamazovi, Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Samotáři, Musíme si pomáhat, Pelíšky, Je třeba zabít Sekala, Knoflíkáři, Černí baroni, Dědictví aneb Kurvahošigutntag a Obecná škola.

Ve čtvrtek v podvečer vítězila „ostalgická“ komedie Jana Hřebejka s 28 procenty hlasů. Velmi silné „divadlo ve filmu“ Karamazovi režiséra Petra Zelenky zatím získalo 20 procent hlasů. Generační Samotáři Davida Ondříčka dosáhli 11 procent hlasů a těsně se na ně tlačí film Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala s 10 procenty hlasů. Obecná škola Jana Svěráka se drží s osmi procenty pátá.

Dvanáct filmů, které jsou ve finále, natočilo osm režisérů. Nejúspěšnější z nich je Jan Svěrák se třemi snímky, po dvou jich ve finále mají režiséři Petr Zelenka a Jan Hřebejk.

V anketním sloupku vpravo hlasujte kliknutím na název filmu. V levém sloupci si můžete přečíst krátké anotace finálních filmů, které vám mohou pomoci lépe si jednotlivá kinematografická díla připomenout.

Čtyři pětiletky ve výsledcích

V prvních čtyřech kolech jste hlasovali o nejlepších filmech čtyř "pětiletek" posledního dvacetiletí. Z té první (1990-1994) vyšla vítězně Obecná škola, která získala 42 procent hlasů, následovaná s velkým odstupem snímkem Dědictví aneb Kurvahošigutntag (22 procent) a Černými barony (8 procent). Hlasovalo celkem 2818 čtenářů.

Z hlasování 2245 čtenářů o nejlepší film druhé "pětiletky" (1995-1999) vyšly vítězně Pelíšky se 43 procenty hlasů. Snímek Je třeba zabít Sekala obdržel 14 procent hlasů a Knoflíkáři 10 procent, když o jediné procento porazili oscarového Kolju.

Z rozhodování o letech 2000 až 2004 jednoznačně vyplynul úspěch Samotářů s 35 procenty hlasů, druhý skončil Tmavomodrý svět s 10 procenty těsně sledovaný snímkem Musíme si pomáhat, který obdržel 9 procent hlasů. Ankety se zúčastnilo 1642 čtenářů.

Kinematograficky nejbohatší období let 2005 až 2010 nenabídlo takové rozdíly ve výsledcích hlasování, na němž se podílelo 1599 čtenářů. Shodně s 19 procenty skončily filmy Vratné lahve a Pouta, třetí Karamazovi získali 11 procent hlasů.

Detailní procentuální zisk filmů v každém ze čtyř období najdete po rozkliknutí těchto odkazů:

 

 

Pouta

Filmové zjevení roku. Antonín (Ondřej Malý), příslušník tajné policie, je psychopatický násilník, plný neartikulovaného vzteku a zoufalství. Znuděný vším okolo sebe nasměruje své démony ke zdánlivě čistému, spíše ale neuchopitelnému bodu – k mladé ženě Kláře. Není to láska ani jiný druh čisté vášně – pouze spalující touha po iluzi útěku z šedivé klece a nudy. Snímek Radima Špačka podle scénáře novináře Ondřeje Štindla získal pět Českých lvů i Cenu české filmové kritiky.

Karamazovi

Zjevení roku 2008 vychází z veleúspěšné inscenace Dejvického divadla, kterou Petr Zelenka převedl na plátno jako osobitou, niternou variaci na klasický model divadla na divadle. Pražská divadelní scéna v čele se známým hercem Ivanem Trojanem a dalšími (skutečnými) herci Dejvického divadla jede na polský festival inscenovat klasiku Dostojevského Karamazovi v industriálním prostředí bývalé fabriky. Repliky slavného dramatu získávají ale docela nový rozměr.

Vratné lahve

Snímek podle scénáře Zdeňka Svěráka naočil jeho syn Jan. Hrdinou příběhu je frustrovaný, letargický učitel v důchodu Tkaloun zvaný Ždímák (Zdeněk Svěrák), který přijme brigádnické místo ve výkupu lahví v jednom pražském supermarketu a svérazně bilancuje svůj dosavadní manželský, rodinný a profesní život.

Tmavomodrý svět

Výpravný historický film Jana Svěráka, který je inspirován skutečnými osudy českých pilotů sloužících za války v britské peruti RAF, rozvíjí romantický trojúhleník – příběhem dvou mužů (Ondřej Vetchý, jež je vypravěčem příběhu, a Kryštof Hádek jako mladší pilot) a jedné ženy (Angličanka Tara Fitzgerald).

Samotáři

Co je to za muziku? To je super muzika!! To je státní hymna? Tyjo, já už jí dost dlouho neslyšel takhle instrumentálně. Hulič Jakub, který má problém s krátkodobou pamětí, Srbka Vesna hledající otce, introvertní Hanka, kterou pronásleduje někdejší ctitel Ondřej, nyní respektovaný chirurg a pyroman v jedné osobě... Samotáři Davida Ondříčka jsou nepochybně určujícím a kultovním filmem celé jedné filmové generace, který udělal hvězdy z herců jako Ivan Trojan, Jiří Macháček a Saša Rašilov.

Musíme si pomáhat

Úspěšná okupační komedie je dalším společným dílem autorské dvojice scenáristy Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka, jež získala oscarovou nominaci. Tvůrci se dívají na tragické období českých dějin s odstupem, s komediální nadsázkou i s porozuměním pro lidskou slabost. V místy až překvapivě napínavém příběhu vycházejí ze skutečných epizod, jež se odehrály během protektorátu. V hlavní roli Bolek Polívka.

Pelíšky

Jeden z nějúspěšnějších filmů Jana Hřebejka. Děj je zasazen do konce šedesátých let s krátkým epilogem přesahujícím do let sedmdesátých. Pražská vilová čtvrť Hanspaulka, jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro mozaikové vyprávění paralelních životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období českých dějin v roce 1968.

Je třeba zabít Sekala

Drama Vladimíra Michálka z léta roku 1943 se odehrává za protektorátu v moravské vesnici Lakotice, kde není jediný Němec, kam válečné události jako by ani nedoléhaly. Sedlák Jura Baran, stíhaný gestapem, uprchl z rodných hor Valašska, aby se ukryl uprostřed Hané v Lakoticích. Jako cizinec nemá důvěru domácích. Lakotice jsou vesnička o pár staveních, kolem je rozeseto dvanáct bohatých statků, jejichž majitelé žijí ve strachu ze Sekala. Nemanželský syn z jednoho statku má za sebou krušné dětství parchanta, kterým všichni pohrdají. Sekal je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udal už dva majitele statků za zločiny proti Říši a dostal za to jejich majetek. Z parchanta je největší sedlák a dává najevo, že dva statky mu nestačí.

Knoflíkáři

Proslulý povídkový film Petra Zelenky. V šesti povídkách s černým humorem, ironií a mnohdy i trpce hořkou formou Zelenka vypráví o jednom dávném prokletí, lidské nevěře, podivných úchylkách, nečekaném zázraku i pokryteckém odpuštění. Jednotlivé povídky mají vlastní vypointovanou stavbu, specifickou atmosféru i způsob zpracování, a přesto jedna druhé předává motivy, vzájemně spolu komunikují a pozorují tytéž věci z různých úhlů.

Černí baroni 

Komedie o tom, že i na chmurné stránky naší historie je možné se dívat s nadhledem a humorem. Čo bolo, to bolo... Major Terazky vede svůj šik pétépáků od průšvihu k průšvihu vstříc světlým zítřkům. Česká filmová komedie Zdeňka Sirového podle románu Miloslava Švandrlíka stojí na výtečném obsazení v čele s Pavlem Landovským.

Dědictví aneb Kurvahošigutntag 

Hořká komedie klasičky Věry Chytilové se ve své době stala hitem a dodnes připomínaným koncertním partem Bolka Polívky v hlavní roli. Bohuš je rázovitý vesnický chlapík, který žije sám v rozpadající se chalupě. Pracuje jako dřevař, většinu času však se svými kumpány tráví popíjením slivovice a zahálčivým povalováním v trávě. Jeho poklidný a vcelku spokojený život se změní v okamžiku, kdy se objeví elegantní advokát Ulrich, který překvapenému Bohušovi oznámí, že zdědil obrovský majetek.

Obecná škola 

Je krátce po válce a do chlapecké třídy jedné ze škol na předměststí Prahy chodí také desetiletý Eda Souček se svým kamarádem Tondou. Stejně jako ostatní spolužáci, také Eda s Tondou zcela ignorují pokusy rezignované učitelky Maxové o výuku a spíš než o učivo se zajímají o barvu jejích kalhotek. Není divu, že se učitelka jednoho dne zblázní a na její místo nastoupí nový učitel. Jmenuje se Igor Hnízdo (Jan Tříska) a vymyká se všem učitelům, které kluci do té doby poznali. Jeden z nejlepších filmů Jana Svěráka získal oprávněně první porevoluční nominaci na Oscara.