Za volant speciálně upravené Škody Octavia vRS usedl jezdec Richard Meaden. Jeho cílem bylo překonat rychlost 216 mph (347,61 km/h). Tu totiž ukázalo na tachometru Mitsubishi Galant a stalo se tak v roce 1998 nejrychlejším vozem světa, který pohání dvoulitrový motor.

Podle Meadena nebyly pro rekord příliš dobré povětrnostní podmínky. Přesto se podařilo. Škoda Octavia vRS uháněla rychlostí 365,45 km/h. Jde o průměr, který se počítá ze dvou jízd tam a zpět. První měla hodnotu 362,93 km/h, druhá 367,97 km/h.

Škoda Octavia vRS se tak může zapsat do knihy rekordů. Podařilo se jí výrazně překonat 13 let starou hodnotu. I když základem byl sériový vůz, do Bonneville přijela značně upravená verze.

 

Radikálně se například zvětšilo turbodmychadlo. Auto dostalo mnoho aerodynamických vylepšení, bezpečnostní klec, snížený podvozek a bezpečnostní výbavu. S úpravami pomáhala britskému zastoupení Škody firma Revo Technik. Výsledkem byl čtyřválec naladěný na výkon 507 koní, přitom sériová verze má "jen" 200 koní.