reklama
reklama
23. 11. 2011 | poslední aktualizace: 24. 11. 2011  14:32
Česká klasika ve vyšehradském bistru

Vyhlášené menu v Délicatesse Bistro Esprit na Vyšehradě láká manažery z okolí

Nedaleko pražského Kongresového centra na Vyšehradě se každý den scházejí manažeři z okolních kanceláří na vyhlášené obědové menu šéfkuchaře Ladislava Douši. V Délicatesse Bistro Esprit si časově zaneprázdnění byznysmeni přijdou na své.
Polední nabídku bistra tvoří především klasická jídla české kuchyně.
Polední nabídku bistra tvoří především klasická jídla české kuchyně.
foto: Lukáš Bíba

Dvě kategorie manažerů chodí k Ladislavu Doušovi do restaurace Délicatesse Bistro Esprit v pražském hotelu Holiday Inn na Vyšehradě, kde za dostupné ceny dostanou kvalitní jídlo z čerstvých surovin a oběd netrvá hodinu. "Do bistra chodí střední management z okolních kanceláří a topmanažeři chodí především do naší hotelové restaurace Esprit," tvrdí Douša.

Obědovou nabídku bistra Esprit tvoří především poctivá jídla české kuchyně s jednou obměnou jídla mezinárodního. "Nemám šest druhů jídelních lístků, které točím stále dokola, jak to v restauracích zhusta bývá. Kdybych vám ukázal jídelní lístky s denním menu pět let dozadu, tak vám ručím za to, že nenajdete jeden stejný týden. Všechny recepty vymýšlím podle momentální nálady a sezony," dušuje se Douša.

reklama

Vyvážené denní menu tak podle Douši vypadá následovně: "Na začátek týdne mám nachystaný kukuřičný krém s krutony, smažený vepřový řízek s vařenými bramborami a okurkovým salátem. A jako druhou variantu krůtí Saltimbóccu s pečenými rajčaty a polentou," říká šéfkuchař.

"Personál je vyškolen a přesně ví, co má dělat. Naše bistro je o kvalitním a rychlém jídle," tvrdí šéfkuchař Douša.

HN: Jaký styl kuchyně vaříte v bistru Esprit?

Vycházíme především z klasických pokrmů české kuchyně, které jsou dobře a poctivě uvařené. Není to jen o klasické koprovce, guláši nebo smaženém sýru. Asi neřeknu žádnou novinku, že zrovna tato jídla patří mezi nejoblíbenější. Cokoliv tady usmažíme, ať už to je sýr, žampiony nebo řízek, tak to naši hosté snědí jako první. Je to prostě oblíbené.

HN: Jste kvůli tomu naštvaný?

Snažíme se jít i zajímavější cestou a vaříme křenovou omáčku, dobré španělské ptáčky. Také se to prodává, ale když napíšu řízek, tak mi prodej stoupne o třicet procent. Z hlediska byznysu bych mohl dělat šest jídel a pořád smažit. Protože ale chci lidi trochu vychovávat a dodržovat nutriční hodnoty, tak dělám i luštěniny. Když se dobře uvaří, tak je to skvělé jídlo, po kterém se jen zapráší.

HN: Dostanu u vás třeba čočku nakyselo s párkem?

Samozřejmě. Děláme hrachovou kaši s výborným uzeným masem od řezníka a samozřejmě čočku nakyselo s vynikající uzeninou. Takových jídel dnes prodám i čtyřicet za den, ale musel jsem si nejdříve lidi vychovat. Poprvé si to objednalo jen devět lidí, ale pomalu se to lidem začíná líbit, a hlavně chutnat, a to je dobře.

HN: Kromě teplých jídel máte i studený bufet s plněnými bagetami a dalšími pochutinami. Bagetky vypadají opravdu lákavě. Pečete si je sami?

Určitě ne. To bych tady musel zaměstnávat minimálně tři pekaře. Čerstvé pečivo řeším jinak. Objednávám ho zamražené a tady na hotelu ho už jenom dopékám. Rozhodně se za to nestydím, protože technologie je dnes na takové úrovni, že je to podle mě nejlepší způsob, jak mít denně naprosto čerstvé, křupavé a skvěle chutnající pečivo.

VÍCE O JÍDLE

HN: Kromě bistra vedete ještě hotelovou restauraci. Mohl byste popsat rozdíl mezi hosty obou zařízení?

Máme dvě restaurace. Jedna je zaměřena na rychlé obědy a druhá, klasická hotelová restaurace s perfektní obsluhou, je zaměřena na zážitkovou gastronomii. To nám tak logicky dělí hosty na dvě skupiny, sorty manažerů. Do bistra chodí převážně střední management z okolních kanceláří. Ti nás navštěvují prakticky denně v době obědů od pondělka do pátku. Používají naše bistro jako čistou, lepší kantýnu. Ceny hlavního jídla začínají na devadesáti korunách a končí na 135 korunách. Druhá sorta manažerů chodí převážně do hotelové restaurace Esprit. To jsou hlavně vyšší a topmanažeři. V této restauraci podáváme především klasické byznysové obědy, které jsou samozřejmě dražší než v bistru.

HN: Jakou restauraci kromě té vaší, byste doporučil pro manažerský oběd?

Doporučil bych restauraci La Terroir na Starém Městě, kde vaří Jan Punčochář.


 

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama