Na seznam potravin nosících chráněné označení Evropské unie by mohly v dohledné budoucnosti přibýt Valašský frgál a Lhenicko-chelčické ovoce. Vyplývá to z průběžného hodnocení Strategie bezpečnosti potravin a výživy na období let 2010 až 2013, které ve středu projedná vláda.

Zdlouhavé projednávání žádostí tuzemských výrobců, které se zpravidla táhne několik let, bude podle ministerstva zemědělství (MZe) letos pokračovat. MZe to dnes uvedlo na svém webu.

"Vzhledem ke zdlouhavým časovým procedurám nelze přesně určit, zda budou uvedené žádosti zapsány do rejstříku EU již v letošním roce," uvedl následně na dotaz ČTK mluvčí MZe Jan Žáček.

Chráněné zeměpisné označení EU má výrobcům tradičního Valašského frgálu zlepšit odbyt na českém i evropském trhu. Mělo by také zamezit konkurenci producentů podobných výrobků z jiných regionů, uvedlo již dříve sdružení výrobců tohoto tradičního pečiva.

EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

Na unijních seznamech výrobků s chráněným označením figuruje zhruba tisíc různých produktů, z nichž zhruba tři desítky jsou z České republiky. Jsou to třeba Mariánskolázeňské oplatky, Pardubický perník nebo Hořické trubičky. Loni na seznam přibyly Karlovarské oplatky, Karlovarské trojhránky, Špekáčky a Lovecký salám.

Dlouhodobým cílem Strategie bezpečnosti potravin a výživy, kterou vláda přijala v lednu 2010, je posílení ochrany a podpory zdraví a oprávněných zájmů spotřebitelů, posílení důvěry veřejnosti v systém zajištění bezpečných potravin, v jejich kvalitu a výživovou hodnotu.

"Pokud jde o systém zajištění bezpečnosti potravin na národní úrovni, ukazuje se jako funkční, což potvrzují i závěry kontrolních misí institucí Evropského společenství, a to, že ČR byla ušetřena krizí v oblasti bezpečnosti potravin, jež v uplynulých dvou letech zasáhly EU," uvedlo MZe.