Jedna aféra za druhou provází od počátku tohoto roku dovoz potravin z Polska. Nabouralo to důvěru Čechů v polské potraviny? Podle průzkumu internetového portálu Akcniceny.cz a časopisu Retail Info Plus jednoznačně ano.

V průzkumu, kterého se zúčastnilo 928 lidí, zhruba 44 procent respondentů uvedlo, že potraviny dovezené z Polska nyní už vůbec nekupuje. Další třetina účastníků průzkumu připustila, že pokud má možnost výběru, tak polské potraviny do nákupního košíku nevloží. Klidných po aférách s nekvalitními polskými potravinami zůstalo pouze 13 procent českých zákazníků, kteří původ potravin na pultech obchodů nesledují.

Stoupne dovoz z Polska i v roce 2012?

Přesto údaje českého statistického úřadu za první čtvrtletí tohoto roku nesvědčí o tom, že by dovoz potravin z Polska měl klesající tendenci.

Polsko je po Německu druhým největším dovozcem potravin na český trh. Od roku 2000 se hodnota zboží dovezeného do Česka přes severní hranici více než zčtyřnásobila.

Pokud vydrží stav, který naznačují čísla za první kvartál, v roce 2012 se tento trend nezvrátí. Jen za první tři měsíce tohoto roku vyvezly polské potravinářské firmy do Česka zboží, za které utržily více než 5,1 miliardy korun.

Máte obavy z polské kvality? Obaly potravin příliš nepomůžou

Důvodem tohoto nepoměru může být nejen vášeň obyvatel Česka pro levné potraviny, které se k nám z Polska ve velkém dovážejí, ale i legislativa. Ta totiž těm Čechům, kteří jsou znepokojeni narůstajícím počtem negativních zpráv o polských potravinách, pro rozhodování v obchodě příliš mnoho možností nenabízí.

Jen u ovoce a zeleniny má prodejce ze zákona povinnost uvádět zemi původu produktu. U balených potravin musí být na obalu potravin uveden jen právní subjekt, který ji uvádí na český trh. Vedle výrobce to může být i dovozce nebo distributor. Jasnou informaci o zemi původu potravin proto zákazník nezíská ani z kódu EAN.

Varovných zpráv přitom přibývá od té doby, kdy kvůli aféře s technickou solí používanou při výrobě potravin česká inspekce zaměřila na dovoz z Polska větší pozornost. Česká zemědělská a potravinářská inspekce, která spravuje systém rychlého varování týkajících se nebezpečných potravin, je totiž dlouhodobě nespokojená s tím, jak polské instituce informují své partnery.

Vadí jí například to, že jí Varšava odmítá poskytnout informace o polských potravinách, do nichž byla dána technická sůl, přestože Poláci stovky tun potravin kvůli tomu stáhli ze svého trhu. Nedostatek informací českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po rizikových potravinách.

Jen pár týdnů nato utrpěla pověst polských potravin další vážnou ránu. Tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. Polská strana připouští, že podnik vyráběl jedovatý produkt pro potravinářský průmysl i poté, co hygienici výrobu zakázali.

Teprve v dubnu se ale konkrétní informace objevila v systému rychlého varování, který před nebezpečnými potravinami v EU varuje. Na základě této informace byly z českého trhu staženy suchary, které obsahovaly závadnou vaječnou moučku.

Nedávno byl zakázán prodej polských kvašených okurek a kysaného zelí, ve kterých zjistila zakázanou kyselinu mravenčí a z hranic bylo do Polska vráceno více než půl tuny čerstvého kuřecího masa, protože neodpovídalo požadovaným standardům, bylo znečištěno obsahem útrob a byly na něm zřejmé pohmožděniny. Zakázán byl i prodej jednoznačně falšovaného kakaového prášku.