Pokud zaměstnavatel nabízí v této oblasti svým zaměstnancům nadstandardní podmínky, obvykle jde o nabídku teplých i studených nápojů. Pouze kávu nebo čaj má k dispozici 7 % respondentů, pouze studené nealkoholické nápoje 8 % a kávu, čaj i studené nápoje pak celých 13 % z dotázaných.
„Jsme si vědomi toho, že dodržování pitného režimu v průběhu celého dne je velmi důležité. Na každém pracovišti máme umístěný sodobar s pramenitou vodou, který mohou naši zaměstnanci používat bez omezení po celý rok. Kuchyňské koutky jsou vybavené čajem a kávou, kde si zaměstnanci mohou tyto nápoje připravit. Našim zaměstnancům také jakožto výrobci piva umožňujeme v pracovní době konzumaci nealkoholického piva, pochopitelně v omezeném množství,“ uvádí Zdeňka Studená, personální ředitelka společnosti Pivovary Staropramen.

Některé společnosti, zejména ty, jejichž zaměstnanci jsou rozmístěni na velkém množství pracovišť, stanovují jen minimální nápojový komfort s tím, že se podmínky v jednotlivých provozech mohou lišit. Jde například o stavební firmy nebo logistické společnosti. To potvrzuje i HR ředitelka firmy DHL Supply Chain, paní Ludmila Šubrtová: „Zajištění pitného režimu ve všech logistických centrech je obzvláště v letních měsících nezbytné. Zaměstnancům jsou k dispozici minimálně automaty na pramenitou vodu. Konkrétní podmínky na jednotlivých pobočkách vyplývají z místních provozních možností.“
Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která portál Prace.cz provozuje, problematiku uzavírá: „Otázka nápojů  na pracovištích patří, zejména v současných horkých dnech, k velmi frekventovaným. Jde o podobně citlivou oblast, jako je používání a nastavení klimatizace nebo striktní požadavky na dodržování dress code. I jen dočasné rozšíření nápojového komfortu v horkých dnech zaměstnanci velmi oceňují.“

Les