Na trati ve Spa Schumacher absolvoval v roce 1991 svůj první závod MS a ve voze stáje Jordan hned překvapil kvalifikačním sedmým místem. O rok později na stejném okruhu už vyhrál pro tým Benetton. Na nejdelší trati v seriálu Němec vybojoval v roce 2004 pro stáj Ferrari svůj poslední sedmý titul. Na tři sta Velkých cen v kariéře má na kontě už pouze bývalý Schumacherův týmový kolega z Ferrari Brazilec Rubens Barrichello.

"Je to jako můj obývák," prohlásil třiačtyřicetiletý závodník, který ve Spa vyhrál jako jediný šestkrát. "Pro mě je to jednoznačně trať číslo jedna na celém světě, v celém seriálu MS," uvedl muž, který nyní řídí auto týmu Mercedes. "Všichni vědí, jak zvláštní momenty své kariéry jsem tady prožil. Takže nemusím říkat, že oslava třístého závodu nemohla být na lepším místě," řekl Schumacher.

Seriál mistrovství světa pokračuje v Belgii po dlouhé srpnové pauze, naposledy se závodilo v Maďarsku poslední červencový víkend. V čele má Alonso 164 bodů a čtyřicetibodový náskok před druhým Australanem Markem Webberem. Jeho kolega z Red Bullu Němec Sebastian Vettel má jen o další dva body méně, těsně za nimi jsou také Brit Lewis Hamilton z McLarenu a Fin Kimi Räikkönen z týmu Lotus. Schumacher je dvanáctý a na Alonsa má devět závodů před koncem šampionátu manko 135 bodů.

Rekord velmi rychlé trati drží z roku 2004 Räikkönen, tehdy v monopostu McLaren. Také Fin, pátý muž průběžného pořadí, má belgickou trať v oblibě. V roce 2009 zde totiž ve formuli 1 naposledy vyhrál s vozem Ferrari, potom si vybral dvouletou pauzu, během níž se věnoval rallye. Ve Spa vyhrál čtyřikrát a je považování za adepta na vítězství, neboť v minulém závodu v Maďarsku byl druhý.

"Samozřejmě, že je to můj cíl. Udělám pro to všechno. Už jsem ve své kariéře stál na stupních uprostřed několikrát a moc se mi to líbilo. Chtěl bych si to zopakovat," prohlásil Räikkönen. "Tady ve Spa je moje nejoblíbenější trať, takže kde jinde vyhrát poprvé pro můj nový tým," uvedl. "Věřím, že pokud bude sucho, tak nám rychlý okruh bude sedět," dodal.

Do boje o vítězství se ale určitě zapojí i tradičně silné týmy Ferrari, McLaren a Red Bull, v jehož barvách loni ve Spa vyhrál dvojnásobný mistr světa Vettel po prvenství v kvalifikaci.

Pořadí MS (po 11 z 20 závodů): 1. Alonso (Šp./Ferrari) 164 b., 2. Webber (Austr./Red Bull) 124, 3. Vettel (Něm./Red Bull) 122, 4. Hamilton (Brit./McLaren) 117, 5. Räikkönen (Fin./Lotus) 116, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) 77, 7. Button (Brit./McLaren) 76, 8. Grosjean (Fr./Lotus) 76, 9. Pérez (Mex./Sauber) 47, 10. Kobajaši (Jap./Sauber) 33.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 246, 2. McLaren 193, 3. Lotus 192, 4. Ferrari 189, 5. Mercedes 106, 6. Sauber 80, 7. Williams 53, 8. Force India 46, 9. Toro Rosso 6.