Asteroid 2012 DA14, před rokem objevili vědci ze španělské observatoře La Sagra, poté, co se k Zemi přiblížil na vzdálenost 2,6 milionu kilometrů. Pak ale zase zmizel a k naší planetě se znovu přiblížil v pátek.

Ve 20:26 se přiblížil na vzdálenost necelých 28 tisíc kilometrů, což je k zemskému povrchu blíže, než hladina ve které obíhají geostacionární družice.

Nejprve se skrýval pod východním obzorem a na zhruba dvacet minut vstoupil do stínu vrhaného Zemí. Potom měli šanci planetku sledovat i astronomové ze střední Evropy, počasí jim ale nepřálo, oblohu nad Českem halily mraky.

Odborníci odhadují, že velikost asteroidu, který kolem Země v pátek proletěl, je zhruba 45 metrů v průměru a váží nejspíš okolo 400 tisíc tun. Z čeho se skládá nevědí, jak ale spočítala americká firma Deep Space Industries, která chce na asteroidech těžit suroviny, její hodnoty by mohla dosahovat až 200 miliard dolarů.

Planetka má konkrétně ukrývat zásoby vody za 65 miliard dolarů a kovovou rudu v hodnotě 130 miliard dolarů, informoval server Space.com.

Ke srážce dojde jednou za 1200 let

Podobně velké asteroidy kolem Země v podobné blízkosti prolétávají přibližně každých 40 let. Ke srážce dochází ale v jednom případě za 1200 let.

Vědci srážku s 2012 DA 14 předem vyloučili, srážky s podobnými tělesy nejsou příliš časté - naposledy se podobně velký asteroid s naší planetou střetl v roce 1908. Tehdy dopadl do neobydlené oblasti na západní Sibiři, k malé říčce Tunguzka. Meteor měl v průměru asi 60 metrů, ještě před dopadem se ale rozpadl a nevytvořil tak kráter.

I přesto ale při dopadu vyvrátil stromy v okruhu 50 kilometrů a zvuk exploze byl údajně slyšet až v Londýně.

Pátečnímu sledovanému průletu asteroidu předcházel neobvyklý meteorický déšť nad územím Ruska. Meteorit po sobě nechal osmimetrový kráter a tlaková vlna po dopadu zranila kolem tisícovky lidí. 

Pády menších meteoritů nejsou nijak neobvyklé ani v Česku. Poslední vědci zaznamenali v roce 2011, kdy dopadl v oblasti středočeského Benešova.

Kde v českých zemích padaly meteority? Podívejte se 


View meteorites in a larger map