Když ve zprávách slyším o tom, jak ve Spojených státech střílející děti zabíjejí rodiče a lidi kolem, tak popravdě nevím, jestli plakat, nebo se smát. Pokud si někdo myslí, že si střelnou zbraní zvýší své bezpečí, evidentně se mýlí. V souladu se zákony statistiky platí, že čím více zbraní je ve hře, tím vyšší je riziko, že dojde k jejich použití - ať už úmyslnému či neúmyslnému.

Naše firma kromě jiného zajišťuje zásah v místech vloupání, proto dobře vím, jak těžké je rozhodování, zda mají být hlídky v zásahových vozidlech ozbrojené. Na první pohled se může zdát, že ozbrojení hlídek, které mají za úkol eliminovat pachatele, je rozumným požadavkem. Přesto tvrdím, že tomu tak není. Když se totiž vžijete do role strážce, který v noční hodině vyruší zloděje při práci, určitě vám dojde, že začnou pracovat nervy na obou stranách.

Pokud někdo v takové situaci drží v ruce zbraň, riziko jejího použití prudce stoupá. Proto zastávám názor, že je lepší, aby strážci zásahových jednotek neměli zbraň. Klesá tak nebezpečí, že pachatel, kterému selžou nervy, vystřelí. Většina pachatelů totiž přišla pouze krást, nikoliv vraždit.

I ten nejhloupější zloděj ví, že pokud je stíhán za majetkovou trestnou činnost, nebude případný trest tak vážný, jako kdyby při svém činu někoho zabil. Pokud na něj ale strážce namíří zbraň, může snadno podlehnout pudu sebezáchovy a vystřelit. Zloději totiž na rozdíl od strážných neprocházejí tréninkem a psychotesty. Paradoxně je kvůli tomuto mechanismu ozbrojený strážný vystaven vyššímu riziku zastřelení než strážný, který zbraň nemá.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se