Pouhých deset dnů stačilo akčnímu sci-fi Transformers: Zánik na to, aby se stalo nejvýdělečnějším filmem všech dob v Číně.

Snímek režiséra Michaela Baye za tu dobu vydělal 222,7 milionu dolarů. Tím překonal i dosavadní rekord 221,9 milionů dolarů, který v Číně po dvou měsících promítání udělal sci-fi film Avatar. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Entgroup.

Podle deníku Guardian za úspěchem Transformers stojí především přesně cílená kampaň americké produkce na čínské publikum. Film vznikal ve spolupráci se společností China Movie Channel, propagovat ho pomáhala státní webová stránka M1905.

Díky tomu měli noví Transformers v Číně jako jeden z mála filmů premiéru souběžně s uvedením v USA a film na rozdíl od jiných importovaných snímků netrpěl existencí pirátských nahrávek.

Ve snímku ale také účinkují populární čínští herci Li Ping-ping, Chan Keng nebo olympijský boxer Cou Š'-ming. Ten v jedné scéně zmlátí zkorumpovaného agenta CIA.

Kromě toho se noví Transformers natáčeli na řadě míst v Hongkongu, Šanghaji a Pekingu. Ve filmu je zastoupen i čínský product placement: herci například pijí čínské mléko I-li, používají čínské počítače značky Lenovo, pijí alkohol Ťien-nan-čchun či chodí do fastfoodového řetězce Čou-chej-ja.

Časopis Time také upozorňuje na scénu odehrávající se v Texasu, kde jedna z postav vybírá peníze z bankomatu čínskou kreditní kartou.

FILMOVÝ TRH V ČÍNĚ

V Číně již nyní do kina chodí 1,34 miliardy lidí ročně, očekává se, že do roku 2020 bude čínský filmový trh největší na světě. Hollywoodská studia proto již několik let opakovaně zápasí s tamními omezeními na import zahraničních filmů a snaží se své filmy do Číny dostat. Minulý měsíc čínská vláda odsouhlasila v přepočtu 3,2 miliardy korun na filmové pobídky. Ty mají podpořit právě vznik domácích filmů, aby čínský filmový trh neovládaly snímky z Hollywoodu.

Světová premiéra filmu se dále odehrála v Hongkongu, snímek byl zastoupen i na filmovém festivalu v Šanghaji. Představitelé hlavních rolí navíc natočili propagační videa, v nichž více než deseti milionům čínských studentů přáli hodně štěstí v přijímacích zkouškách na vysoké školy.

Produkční firma Paramount přesto se všemi čínskými partnery nevyšla v dobrém. Majitelé slavného hotelu Pangu Plaza v Pekingu údajně zaplatili zhruba 1,6 milionu dolarů za to, aby se jejich budova v nových Transformers objevila.

Když ve finálním sestřihu filmu viděli, že záběr je příliš krátký, začali producentům filmu vyhrožovat, že povolení k použití záběru stáhnou. Případ se ale nakonec vyřešil ústní domluvou.

Několik čínských aktivistických skupin, které brojí proti kouření, zase vzneslo námitky, že ve snímku příliš mnoho postav kouří.

Podle Guardianu ale film obsahuje i politicky citlivé scény. Při útoku robotů Decepticonů například americký velitel ve filmu působí zmateně a nerozhodně, kdežto vedoucí pracovník komunistické Čínské lidové armády si s hrozbou snadno poradí. V jiné scéně si zase policisté v autonomním Hongkongu nevědí rady s útokem robotů, pročež apelují, aby se na pomoc zavolala centrální čínská vláda.

Nový díl Transformers již celosvětově vydělal 592,1 milionu dolarů, z toho 412 milionu (téměř 70 procent výdělků) mimo USA a Kanadu.