Ve věku pětačtyřiceti let zemřel britský graffiti umělec řečený King Robbo. Od roku 2011 ležel v kómatu poté, co byl na ulici v Londýně nalezen se zraněním hlavy, způsobeným nejspíš pádem ze schodů.

Do kómatu, ze kterého už se neprobral, Robbo upadl pět dnů před zahájením své tehdejší výstavy v londýnské galerii Signal. Incident se nikdy nevyřešil.

O úmrtí v noci na sobotu informovala britská BBC. Připomněla také, že poslední roky svého života Robbo bojoval se známějším britským graffiti umělcem Banksym.

Robbo, který podle svých spolupracovníků měřil dva metry, byl na graffiti scéně nepřehlédnutelný až do devadesátých let. Tehdy ale ze scény začal ustupovat, následujících deset let vůbec nesprejoval. K návratu ho přiměl teprve spor s Banksym.

V rozhovoru poskytnutém těsně předtím, než upadl do kómatu, Robbo tvrdil, že Banksy se k němu kdysi zachoval neuctivě – údajně mu totiž na večírku do očí řekl, že o Robbovi nikdy neslyšel. To starší z obou umělců vyloučil.

“Dal jsem mu facku, až jsem mu srazil brýle z nosu, aby si mě tentokrát už pamatoval,” tvrdil Robbo. Když historku poněkolikáté vykládal, druhého aktéra incidentu zřejmě naštval. Roku 2009 totiž Banksy přesprejoval Robbovo poslední zachované graffiti zvané Robbo Incorporated, nacházející se v londýnské čtvrti Camden.

Na most u vody, k němuž se šlo dostat jedině lodí, ho Robbo nasprejoval už roku 1985. Dílo považoval za autentickou památku z dob, kdy se britské graffiti teprve rodilo.

Výjimečné bylo podle Robba i tím, že se nacházelo pod budovou londýnské dopravní policie, která se sprejera opakovaně snažila dostihnout, když vandalizoval britské vlakové soupravy. Nikdy ale neuspěla.

Banksy na Robbovu zeď přisprejoval postavu, která jako by přemalovávala původní Robbovo graffiti. “Banksy tím porušil čestný kód graffiti, a to se v komunitě neodpouští,” vysvětlil Robbo v interview, proč se tehdy ke graffiti vrátil a vzápětí začal na oplátku přesprejovávat Banksyho tagy.

Jejich vzájemná pouliční válka pokračovala několika podobnými incidenty, které roku 2011 zmapoval i dokumentární film Graffiti Wars. Ten připomněl, že na Robbovu stranu se tehdy přidali i členové takzvaného Team Robbo, kteří pak vyhledávali a obdobně vandalizovali Banksyho díla.

Sám Robbo v rozhovorech říkal, že střet s Banksym mu přinesl publicitu. Ta kulminovala výstavami jeho děl v galeriích v Londýně, New Yorku, Paříži či Miláně.

Oba umělci ostatně měli společné i to, že si přísně střežili totožnost. Ani ve chvíli, kdy spolu válčili a ničili svá díla, na sebe navzájem neprozradili skutečná jména.

Banksy svého někdejšího rivalova v pátek večer vyprovodil smířlivým vzkazem na svém webu: "Robbo WRH WD PFB – R.I.P." Zkratky WRH, WD a PFB označují skupiny, s nimiž Robbo provozoval graffiti.

Robbo, později přezdívaný King Robbo, začal v osmdesátých letech tagováním vlaků, které bylo tou dobou už populární v New Yorku, ale v Británii se neprovozovalo.

“Tagoval jsem už koncem sedmdesátých let ve východní části Londýna. Rodiče to nedovedli pochopit, nešlo jim do hlavy, že to pro mě byl adrenalin, že jsem chtěl dělat umění,” říkal Robbo.

Robbo kolem sebe už zkraje sjednotil skupinu svých obdivovatelů a příznivců, kteří se nazývali Team Robbo. Několik z nich umělce provázelo celých pětadvacet let a při sprejování dodržovali Robbův styl, méně připravený a spontánnější než Banksyho promyšlené stencily.

Během sprejování po vlacích se Robbo prý pravidelně zaplétal s britskou dopravní policií. “Když je černočerná tma a člověka neustále někdo honí, naučí se sprejovat opravdu rychle. To byla nejlepší škola, jakou mi kdo mohl dát,” tvrdil umělec.

Už roku 1988 o jeho graffiti informovaly britské noviny i televizní zpravodajství.

Dnes Robbův odkaz připomíná zejména jeho Team Robbo, který zjevně nezapomněl ani na šarvátky s Banksym. Deník International Business Times referoval, že v noci z pátku na sobotu v době, kdy se po internetu začala šířit zpráva o Robbově úmrtí, někdo znesvětil Banksyho nedávné graffiti v Cheltenhamu.