Zastupitelé Brna v úterý schválili návrh na odvolání politiků z představenstev a dozorčích rad městských firem.

Krok má vést k větší profesionalitě podniků, uvedl nový primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Zastupitelstvo zároveň nominovalo část politiků do některých funkcí do doby, než se změní stanovy. Ty vyžadují, aby politici v představenstvu nebo v dozorčí radě tvořili nadpoloviční většinu.

Podle radního Tomáše Kratochvíla (ANO), který má městské firmy na starosti, úprava stanov potrvá půl roku až rok. Poté bude možné stav politiků ve firmách snižovat.

Návrh schválilo 44 zastupitelů z celkových 55.

Brno má osm firem se stoprocentním podílem a dalších pět, ve kterých má podíl částečný. U společností v absolutním vlastnictví odvolá členy představenstev a dozorčích rad brněnská rada, která se sejde 1. prosince. U ostatních tak musí na návrh zastupitelstva učinit valná hromada. Ve všech městských firmách je téměř stovka pozic, kterou zastávají zastupitelé.

Méně politiků v městských firmách bylo jedním z hlavních bodů volební kampaně hnutí ANO, které volby v Brně vyhrálo. Hnutí chce dostat politiky z představenstev. Kvůli kontrole zachová jejich zástupce pouze v dozorčích radách.

"Chceme se rychle posunout v tom, co jsme slíbili obyvatelům. Začneme postupně pracovat na transformaci na profesionální firmy bez výrazné politické účasti," uvedl Vokřál. Politiky postupně ve firmách nahradí odborníci, což podle Vokřála povede k větší profesionalitě.

Návrh se týká firem s absolutním vlastnictvím, a tedy konkrétně Dopravního podniku města Brna, Brněnských komunikací, společnosti SAKO, Lesů města Brna, Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna, Technických sítí Brno, Tepláren Brno a STAREZ, ale také společností, kde je město jen vlastníkem podílu. Mezi ně patří Automotodrom Brno (5 procent), Brněnské vodárny a kanalizace (51 procent), Kordis JmK (49 procent), Technologický Park Brno (50 procent) a Veletrhy Brno (33,79 procenta).

Zatím však nemůže nastat situace, že by městské firmy neměly žádného politika.

"Stanovy vyžadují, aby se nadpoloviční většina představenstva a také dozorčí rada skládaly z politiků. Než tyto stanovy upravíme, snížíme počet politiků na nejmenší možné a požadované minimum. Do roka stanovy upravíme a díky tomu počet politiků opět snížíme," řekl Kratochvíl. Náhradu za politiky lze podle něj hledat uvnitř firem, kde jsou odborníci na různých pozicích.

Kromě hnutí ANO prosazoval před volbami méně politiků v městských firmách i bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD). Přislíbil, že pokud se znovu stane primátorem, o méně politiků v městských firmách se postará.

V pondělí Onderka pro návrh primátora Vokřála zvedl ruku.

Referendum o nádraží se má konat až za dva roky

Brněnští zastupitelé rovněž rozhodli, že referendum o poloze nového brněnského nádraží se uskuteční na podzim roku 2016 společně s krajskými volbami.

Jde údajně o vstřícný krok občanské alianci Referendum 2014, která o lidové hlasování usiluje. Dosavadní náměstek primátora Robert Kotzian, nyní předseda spolku Brno+, však tvrdí, že jde o protiprávní postup, a bude se snažit rozhodnutí zvrátit. Podle něj na dva roky zablokuje proces přestavby brněnského železničního uzlu.

Poloha nového nádraží se v Brně řeší už několik let. Ve hře jsou dvě varianty - u řeky, zhruba 800 metrů jižně od současného nádraží, nebo posunout nádraží pod Petrov do oblasti Malé Ameriky.

Zatím se v obou případech hovoří o nákladech okolo 20 miliard korun.