Filmový trh v Číně vloni vzrostl o 36 procent na celkových 4,82 miliardy dolarů. Přesto má tamní průmysl stále daleko k tomu, aby předčil Spojené státy a stal se největším filmovým trhem na světě. Ten americký sice po dosažení rekordních čísel v roce 2013 vloni klesl o odhadovaných pět procent, jeho celkový objem je ale pořád 10,3 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.

Vloni v Číně přibylo 1015 kin. Protože v některých případech šlo o multiplexy, za rok 2014 úřady zaevidovaly 5397 nových promítacích pláten. I v tomto ohledu už se Čína, kde nyní promítá 23 tisíc kin, začíná pomalu blížit Spojeným státům, které mají téměř 40 tisíc kin. Ve větších čínských městech už kina otevřená jsou, a tak vloni přibývala především v regionech, kde ale kinaři nemohou nasadit vysoké vstupné. I proto lze čekat, že v dalších letech tržby nebudou růst strmě jako doposud.

Nejnavštěvovanějším filmem v Číně se vloni stal snímek Transformers: Zánik, který američtí producenti tamnímu trhu přizpůsobili. Nejenže část filmu natočili v Šanghaji a v Pekingu, ale dokonce do něho obsadili populární čínskou herečku Li Ping-ping a umístili čínský product placement. Z dalších amerických filmů se v Číně dařilo snímkům X-Men: Budoucí minulost, Úsvit planety opic nebo Interstellar.

Ze statistik státního filmového úřadu SARFT vyplývá, že Číňané vloni z 54,5 procenta chodili na tuzemské filmy. Těm pomáhají i regulace úřadů, které do země pouští jen omezený počet zahraničních snímků a zvlášť ty americké často uměle zpožďují, aby poskytli výhodu domácím tvůrcům. Vloni SARFT dovolil promítání 67 filmů natočených v zahraničí.

Přestože v Číně se natočilo 618 snímků, do kin se dostala jen zhruba polovina. Nejvíce Číňané chodili na roadtripový film určený mladšímu publiku, jenž se anglicky nazývá Breakup Buddies. Úspěšné byly romantické komedie The Breakup Guru či debut režiséra Chan Chana nazvaný The Continent. V kinech bodovala též adaptace tradiční čínské pohádky Opičí král či trojrozměrný válečný film Taking of Tiger Mountain.