"Vítězem výběrového řízení se stala fyzická osoba s předloženým projektem Autonomní sociální centrum Klinika," informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Robert Hurt.

V pátek jeden ze dvou zájemců o výpůjčku bývalé polikliniky odstoupil, třetího úřad z tendru vyřadil už dříve z formálních důvodů. Iniciativa Klinika tak zbyla jako jediný zájemce.

Podle Arnošta Nováka z Kliniky chce jeho iniciativa v objektu vybudovat autonomní sociální centrum, které nebude závislé na veřejných penězích. Podle návrhu, který předložili do výběrového řízení, plánují několik způsobů využití budovy. Chtějí v ní zřídit například kavárnu, kde se bude vařit z domácích surovin a "bez chemie", lidovou jídelnu pro místní obyvatele nebo třeba komunitní dílnu a tělocvičnu.

"Předpokládám, že tam bude potřeba uklidit a uvést to do nějakého aspoň trochu funkčního stavu," popsala pro HN Anna Hausnerová z iniciativy, jaké první kroky bude zřejmě potřeba udělat.

Objekt loni v listopadu obsadili squateři, vyklidili ho od odpadků. Centrum začalo fungovat, ale po několika dnech je vyvedla policie.

ÚZSVM nabídl bezúplatnou výpůjčku budovy na začátku února. Budovu měla převzít Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má o objekt stále zájem. Výpůjčka bude platit jen do doby, než začne GIBS budovu využívat.

Na místě se kvůli zamýšlenému využití objektu několikrát demonstrovalo. Do debaty se zapojilo i vedení Prahy. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům. Nakonec ale ÚZSVM přistoupil k vypsání veřejného výběrového řízení.