Většina konzumentů louhuje čajové sáčky či lístky dvě minuty, zatímco k plnému rozvinutí příchutí je třeba až pět minut. "Čaj se skládá z 30 000 různých chemikálií. Je to velmi složitá věc a tyto molekuly potřebují čas, aby se projevily a vzájemně se ovlivňovaly," vysvětlil profesor Mark Miodownik z University College London (UCL).

 

V rozhovoru pro britský deník The Telegraph připustil, že se jedná o subjektivní prožitek, ale je přesvědčen, že je škoda, že se lidé připravují o chutě příliš krátkým louhováním (ač je v celém článku použit pouze termín "tea" (čaj), z kontextu a historické tradice je zřejmé, že profesor Miodownik má na mysli černý čaj, nikoliv třeba zelený, který se připravuje odlišně – pozn. red.).

"Frustruje mě, že si Britové myslí, že čaj dobře znají, ale většina lidí neví, co dělá," je přesvědčený tento vědec. Čaj přitom podle něj popíjí denně 75 procent Britů.

Neexistují univerzální pravidla pro přípravu černého čaje, ale The Telegraph se na základě jednotlivých doporučení pokusil najít optimální postup:

1. Na čajové sáčky či lístky se má lít čerstvě uvařená voda, která předtím dlouho nevře.

2. Ideální je použít předehřátou keramickou konvičku, ale keramické hrnky také vyhovují.

3. Mléko se lije do hrnku předem, jen když se do něj čaj nalévá z konvice. U přípravy čaje v hrnku se dává mléko až nakonec.

4. Louhování má podle osobních preferencí trvat dvě až pět minut.

5. Je dobré před pitím nechat čaj trochu odstát, protože jeho ideální teplota je 60 až 65 stupňů Celsia.