Od prvního června vstupuje v čínské metropoli v platnost zákaz kouření ve všech vnitřních veřejných prostorách, včetně pracovišť a veřejné dopravy. Tímto krokem se Peking snaží odvrátit hrozící zdravotní krizi vyplývající z vysokého počtu kuřáků v zemi.

Jak uvedly světové tiskové agentury, kouření v Pekingu je od června zakázáno ve všech veřejných vnitřních prostorách včetně kanceláří, nákupních středisek či letišť. Hlavní pekingské letiště uzavře své tři kuřácké místnosti, a na 600 městských autobusových zastávkách budou vyznačené speciální kuřácké prostory.

Dosud v Pekingu platil částečný - a nepříliš dodržovaný - zákaz kouření, za jehož porušení mohl přistižený kuřák dostat pokutu deset jüanů (asi 40 korun). Tato pokuta se ode dneška zvyšuje na 200 jüanů.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kouří asi 300 milionů Číňanů, včetně zhruba poloviny všech dospělých mužů. Pasivnímu kouření je vystaveno 740 milionů obyvatel země, jejíž populace čítá asi 1,33 miliardy lidí. Podle WHO v Číně ročně umírá více než 1,3 milionu lidí na rakovinu plic, což představuje třetinu celosvětového počtu úmrtí na tento druh rakoviny. 

I v dalších částech země už byly vyhlášeny různě přísné zákazy kouření včetně zákazu prodeje cigaret nezletilým. K prosazování těchto opatření ale přistupují místní úřady jen zřídka, pokud vůbec.

Díky nízkým daním jsou cigarety v Číně levné - levnější značky se dají pořídit v přepočtu za zhruba 25 korun za krabičku. Počet kuřáků podle dostupných údaůj neustále stoupá, především mezi mladými lidmi.