Stovky lidí se přišly v sobotu dopoledne rozloučit do valašského městečka Brumov-Bylnice se spisovatelem a publicistou Ludvíkem Vaculíkem, který zemřel minulou sobotu ve věku 88 let. Pohřbu, který se na jeho přání uskutečnil v jeho rodné obci, se zúčastnila i řada spisovatelů včetně Pavla Kohouta či Ivana Klímy. 

K brumovské obřadní síni přicházeli lidé už po deváté hodině, jeho rakev dovnitř vnesli muži ve valašských krojích. Rozloučit se s ním přišli kromě nejbližší rodiny také jeho přátelé, ale i kolegové či literární příznivci. Vzpomínali na něj jako na výjimečnou osobnost se silným vztahem k Valašsku. Řada z nich oceňovala jeho tvorbu nejen na poli literárním, ale i publicistickém. Hrobku spisovateli již před lety udělal akademický sochař Otmar Oliva. Přáním zesnulého bylo, aby se jeho pohřeb uskutečnil bez okázalostí a oficialit.

Ludvík Vaculík patřil díky své prozaické tvorbě mezi přední poválečné české spisovatele. Lidé ho však znají spíše pro jeho politické angažmá za komunistického režimu, zejména jako autora legendární výzvy 2000 slov z června 1968 nebo jako vedoucího pozdější samizdatové edice Petlice. Za svou práci dostal řadu významných českých i zahraničních ocenění. Jako prozaik se proslavil zejména svými romány Sekyra, Morčata, Český snář či Jak se dělá chlapec.

Prozaik, fejetonista i publicista v jedné osobě v poslední době žil u svého syna v Dobřichovicích, kde také zemřel.