Jedna z největších amerických společností, konglomerát General Electric, nabídne svým vedoucím zaměstnancům možnost neomezeného placeného volna.

Podle nové firemní politiky společnost nebude asi 30 tisícům lidí stanovovat počet možných maximálních dní dovolené, "sick days" nebo osobního volna, ale zastane tolerantní přístup k placenému volnu, uvádí server CNN. Jinými slovy, zaměstnanci firmy si budou moct vzít placené volno, na jak dlouhý čas budou chtít.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podmínkou ale je, aby jim dovolenou povolil jejich nadřízený a měli splněné veškeré pracovní povinnosti.

Společnost nebude od lidí vyžadovat za dny nepřítomnosti omluvu, ani nebude pátrat po tom, kde zaměstnanec byl. Někteří pracovníci ale budou muset na základě své pracovní náplně volno hlásit. 

Podle vedoucí HR oddělení General Electric Cary Humeové se společnost může za předpokladu, že bude věřit svým zaměstnancům a podpoří je, stát úspěšnější. 

Neomezené placené volno propagoval loni zakladatel společnosti Virgin Group Richard Branson.

"Když už se nepracuje striktně od devíti do pěti, proč by se měla striktně dodržovat politika dovolených," cituje Bransona CNN.

Podle nedávného výzkumu Společnosti pro management lidských zdrojů umožňují tato neomezená placená volna jen dvě procenta zaměstnavatelů. Většinou se jedná o malé firmy a start-upy.

General Electric zaměstnává po celém světě 307 tisíc lidí. Neomezená dovolená bude platit pro 30 tisíc z nich, což je 43 procent zaměstnanců společnosti ve Spojených státech.

Experti na pracovní místa oslovení serverem CNN nicméně vyjádřili obavy, že zaměstnanci některých společností by si nakonec vzali méně dovolené, než by dostali, pokud by měli jasně určený počet dní, protože jejich hranice toho, co je pro ně dostačující volno a co už je "moc", nejsou jasné. CNN ale zároveň upozorňuje, že neomezené placené dovolené jsou relativně novým trendem, a měření jejich dopadu je tak těžké.