V botanické zahradě v Liberci začala kvést viktorie královská, která je největším leknínem na světě. V Evropě se pěstuje zřejmě jen na třech místech. V úterý to řekl ředitel zahrady Miloslav Studnička. Viktorie kvete v noci a letos, díky novému pavilonu, mohou její květy poprvé ve 120leté historii zahrady vidět i návštěvníci. První noční prohlídka byla v noci na úterý. "Kvůli bezpečnosti jsme návštěvníky v noci do starého pavilonu nemohli pouštět," dodal Studnička.

Na rozkvetlou viktorii se přišla podívat i šedesátiletá Eva Vojtíšková. "Už jako malá jsem chodila do zahrady a obdivovala její listy. Kvést jsem ji ale nikdy neviděla, byly tam jen fotografie. Vypadá nádherně," uvedla.

Květ o průměru 25 až 30 centimetrů bývá rozevřený jen v nočních hodinách, s prvními paprsky slunce se zavírá a mizí pod hladinou. Kvete dvě noci. "První noc je květ bílý, druhou sytě fialový," řekl Studnička.

Vypěstovat viktorii je obtížné. "Máme ji podruhé. Poprvé jsme o ni přišli, když byla kvůli úsporným opatřením ve sklenících zima a neurodila se semena," vzpomínal ředitel.

Do Liberce se vrátila díky pomoci od královské botanické zahrady v Edinburghu. "Získali jsme od nich 25 semen," uvedl Studnička.

Botanikům se i poté potvrdilo, jak je obtížné viktorii vypěstovat. "Vyklíčilo jediné semeno," řekl Studnička. Protože jde o jednoletou rostlinu, doufá, že jim jejich exemplář pomůže. "Mohli bychom z něj mít 500 až 600 semen," uvedl.

Pozoruhodný je i list rostliny, v průměru může mít až tři metry. Vojtíšková si pamatuje, že ve starém pavilonu byly fotografie dětí sedících na listu. "Nikdy jsme to nezkoušeli, ale chová se jako plovák. Pokud se váha dobře rozloží, mohl by unést i patnáctikilogramové dítě," odhadl ředitel. V jedné evropské zahradě sezení na listu nabízeli za úplatu. "Ptal jsem se na to, říkali, že pod listem měli polystyren," řekl.

Viktorie královská pokvete až do podzimu, ředitel proto předpokládá, že by do konce prázdnin mohli udělat ještě asi pět nočních prohlídek. "Když se rostlině daří, může mít takových 15 až 20 květů," dodal.

V novém pavilonu, jehož stavba stála 11 milionů korun, jsou i další vzácné rostliny. V pondělí večer tam kvetl jiný velký leknín, viktorie Cruzova. "Bývá někdy zaměňována za královskou. Jsou příbuzné a někteří ji považují za krásnější. Má třikrát větší obrubu listu než královská. Její květ ale není tak barevný, druhou noc je jen lehce růžový," řekl ředitel.

Návštěvníky upozorňoval také na euryalé vzdornou. "U jejího listu jsme pravděpodobně dosáhli světového rekordu. V pramenech se udává, že jeho velikost může být až 1,3 metru, náš má 201 centimetrů," pochlubil se.

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší v zemi. Vlastní přes 8000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty, jakými je třeba pět nejstarších kamélií v Evropě či největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy našel v Česku.