Neznámý pachatel se v centru Bangkoku pokusil o další atentát, a to pouhý den po ničivém pondělním útoku, při němž v centru města zahynulo 22 lidí a desítky dalších byly zraněny. Při úterním útoku neznámý muž shodil z jednoho z mostů u stanice městské rychlodráhy nálož, která ale explodovala ve vodě, a nikoho tak nezranila. "Kdyby trhavina do vody nespadla, oběti by nepochybně byly," cituje agentura Reuters thajský policejní zdroj.

Nálož byla ve srovnání s pondělním útokem malá. "Na místě je policie, aby vyšetřila, o jaký druh nálože šlo," uvedla agentura AFP. Po pachateli policie pátrá.

Bilanci pondělní tragédie úřady stále upřesňují, mezi 22 mrtvými byli podle médií tři Číňani, dva Malajsijci, jeden turista ze Singapuru a jeden z Filipín. Se zraněním bylo hospitalizováno 123 lidí, mnozí jsou v kritickém stavu.

Křižovatka před chrámem byla v úterý ráno uvolněna pro dopravu, v místě se začaly shromažďovat davy turistů a zvědavců. Vláda svolala mimořádnou schůzi pod vedením premiéra Prajutcha Čan-Oči, který se loni v květnu dostal k moci vojenským pučem.

Policie podle agentury DPA pátrá po muži s batohem, který se v kritické době pohyboval v místě neštěstí a opustil je později bez batohu. Jeho postavu zachytily pouliční kamery. Muž ve žluté košili prý nevypadal jako Thajec, další informace o něm ale nebyly zveřejněny. Podle časopisu Time jsou si vyšetřovatelé jisti, že pachatelem je on.

22 obětí

si vyžádal pondělní útok v thajském hlavním městě Bangkoku. Mezi mrtvými je řada zahraničních turistů.

Prajutch v thajské televizi prohlásil, že v zemi "stále ještě operují protivládní skupiny". Nikoho konkrétního ale z pumového útoku neobvinil. Policie údajně nechává všechny vyšetřovací verze otevřené, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny.

Bomba použitá při útoku zřejmě ale nepatří k výbavě, na jakou jsou místní úřady u muslimských separatistů na jihu země zvyklé. Podle agentury Reuters to sdělil šéf thajské armády. "Neshoduje se to s incidenty v jižním Thajsku. Typ použité bomby také nemá s jihem nic společného," řekl armádní šéf a náměstek ministra obrany generál Udomdedž Sitabutr v televizním rozhovoru.

Tlaková vlna z pondělního výbuchu byla citelná do vzdálenosti několika set metrů, uvedli očití svědci. Pro BBC popsali útok dva zahraniční turisté.

John Murray ze Sydney, který do Bangkoku přijel se svou přítelkyní, uvedl: "Ve chvíli výbuchu jsme se dívali přímo na chrám. Byli jsme na nadchodu, který je 700 nebo 800 metrů nad chrámem. Z ničeho nic jako by něco zasyčelo a ve zlomku sekundy se ozvala obrovská exploze a vystřelil plamen do výšky snad 15 metrů, možná i víc."

"Exploze směřovala do výšky a okamžitě po výbuchu kolem začaly létat šrapnely," dodal. "Jakmile se ozvala rána, všichni jsme padli k zemi. Tělo tak zareaguje úplně automaticky. V tu chvíli jsem vůbec nevěděl, co se to vlastně stalo. Myslel jsem, že vybuchlo auto nebo tak něco." Podle jeho slov byl tlak exploze tak silný, že ho cítil doslova v celém těle a zalehly mu uši. "Slyšel jsem zvonění v uších, jinak nic. Nic jiného jsem neslyšel. Bylo to vážně divné," vyprávěl.

Jorge ze Španělska byl nedaleko nákupního střediska, které leží asi 200 až 300 metrů od místa exploze. "Povídal jsem si s jedním Thajcem a najednou jsme uslyšeli explozi. Slyšeli jsme ránu a cítili tlakovou vlnu z výbuchu bomby, to byl rozhodně pocit, jaký člověk každý den nezažije," uvedl.

"Bylo to jako hluboký zvuk na velmi nízké frekvenci, který doplňuje tlak na tělo, jako by do vás někdo chtěl strčit anebo jako kdyby vám pustil zblízka fén na vlasy do obličeje," popsal Jorge.