Dluhy českých domácností dál rostou, ke konci září bankám dlužily 1,308 bilionu korun. Za devátý měsíc jim dluhy stouply o 7,2 miliardy a meziročně jsou vyšší o 70,4 miliardy korun. Více zadlužené jsou i podniky. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka.

Firmy na konci září dlužily bankám 1,117 bilionu korun, což je o 12,6 miliardy korun více než v srpnu. Před rokem byl dluh podniků 999,2 miliardy korun.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo v září 1,482 bilionu korun. Od srpna se objem vkladů zvýšil o 12,6 miliardy korun, meziročně byl vyšší o téměř 152 miliard korun.

Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziročním i meziměsíčním srovnání méně. Koncem září na nich měly uloženo 269,7 miliardy korun, což je o 2,5 miliardy korun méně než v srpnu a o 38,5 miliardy méně než před rokem.

"Průměrné úroky hypoték nepatrně rostou a mírně se zvedají i ceny nemovitostí. Daleko výraznějším impulzem je však růst mezd, počet nových pracovních míst a pokles nezaměstnanosti.

Lidé věří, že se jim i ekonomice bude dařit lépe, což jim dodává odvahu dlouhodoběji investovat do nemovitostí, ale také se například zadlužit při koupi spotřebního zboží. Pokračující nárůst zadlužení domácností tak očekávám i v následujících měsících," říká vedoucí auditorských služeb PwC ČR Marek Richter.

Rostoucí dluh podnikové sféry potvrzuje podle něj důvěru firem v růst. Podniky se během krize naučily lépe hospodařit s hotovostí a v prvních růstových letech ještě neměly odvahu k investicím.

Nyní mají relativně dost hotovosti, a tak mezi bankami nyní probíhá silný konkurenční boj o zdravé klienty z řad korporací či malých a středních podniků, dodává Richter.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.