Hned čtyři nové chemické prvky trvale přibyly do periodické tabulky. Stalo se tak poprvé od roku 2011, kdy byly do periodické soustavy připsány prvky s protonovými čísly 114 a 116. Informoval o tom zpravodajský server The Verge.

Poté co globální chemická organizace Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii (IUPAC) potvrdila objev čtyř nových prvků, oznámila jejich připojení k periodické soustavě. Prvky s protonovými čísly 113, 115, 117 a 118 tak splnily kritéria pro začlenění mezi ostatní, završují nyní sedmou řadu tabulky.

Prvek 113 objevil tým vědců z Ústavu pro fyzikální a chemický výzkum Riken v Japonsku. Je tak vůbec prvním objeveným chemickým prvkem v Asii. Zbylé tři nové prvky byly objeveny rusko-americkým týmem vědců ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů (JINR). Tyto prvky dostaly dočasná pracovní pojmenování ununtrium, ununpentium, ununseptium a ununoctium právě podle hodnoty protonového čísla, oficiální názvy budou zveřejněny během následujících několika měsíců.

Jedná se o mimořádně těžké chemické prvky, které se velmi rychle rozkládají a je tak obtížné je vůbec zkoumat. "Pro vědce má tento objev větší hodnotu než olympijská zlatá medaile," řekl pro The Guardian Ryoji Noyori, bývalý prezident institutu Riken a laureát Nobelovy ceny za chemii.