Český svaz včelařů připravuje trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli kauze antibiotik v medu. Po úterní schůzce s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) to řekla předsedkyně svazu Jarmila Machová. Podle ní zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s nedovolenými antibiotiky do českého medu. Na začátku února se kvůli tomu sejde valná hromada společnosti Včelpo, která chce přijmout systémové změny, aby se situace neopakovala.

"Nebudeme dovážet a nechceme dovážet zahraniční medy. Chceme zpracovávat český med, ale ne jako úplně hlavní výrobu, kterou chce Včelpo provádět," řekla. Podle ní by se firma měla více zaměřit na produkty například z mateří kašičky než na med samotný. Měla by i více pomáhat českým včelařům.

Systémové změny chce po Včelpu, které svaz vlastní, ministr Jurečka. Po valné hromadě se s Machovou znovu setká. "V rámci evidence hospodářských zvířat budeme rozšiřovat a digitalizovat evidenci včelstev v ČR, abychom mohli namátkově kontrolovat včelstva bez součinnosti včelařského svazu," dodal Jurečka.

Machová již dříve televizi Nova řekla, že neví, v kolika medech od společnosti byla antibiotika. Její předchůdce v čele svazu Karel Brückler naznačil, že tímto způsobem chtěl nějaký zaměstnanec firmy rozjet "osobní byznys". Také Machová už dříve naznačila, že výskyt antibiotik v medu mohl být i záměr a snaha poškodit Včelpo v rámci konkurenčního boje.

Kvůli aféře s pančováním medu se nyní Český svaz včelařů potýká s vnitřními spory, někteří členové z něj odešli a zakládají si podle Novy vlastní spolky.

Vedení svazu rozhodlo koncem listopadu o okamžitém zastavení expedice a prodeje všech výrobků společnosti Včelpo. Reagovalo tak na zveřejnění výsledků Státní zemědělské a potravinářské inspekce ohledně přítomnosti antibiotik v medu Včelpa. Používání antibiotik při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Předsednictvo republikového výboru svazu v reakci odvolalo dozorčí radu Včelpa a v prosinci si pak svaz zvolil nové vedení.