Půjdete-li v budoucnosti se svým potomkem na dětský den nebo na jakoukoli akci, kde převažují děti, nepočítejte s tím, že si dáte grog nebo svařák. Nově připravovaný zákon, který má omezit požívání alkoholu a kouření, právě takovou změnu přináší – a poslancům se to příliš nelíbí. 

"Za celý rok děláme spoustu akcí pro děti. Je ale logické, že tam s nimi chodí i jejich rodiče. Pokud ovšem bude platit takový zákaz pro alkohol, tak tam nikdo z rodičů nebude chodit. Copak si někdo myslí, že tam budou pít jen oslazenou vodu?" ptá se rozhořčeně poslanec ČSSD Jiří Petrů, který byl několik let starostou Valtic.

Není zdaleka jediný, kdo má k zákonu připomínky. Další poslanci poukazují například na to, že podle návrhu ministerstva zdravotnictví by na sportovních akcích platila pro pití piva hranice 4 % etanolu. "Takže si nebude možné dát ani svařené víno, ani grog, ani pivo s více alkoholem? To je fatální úlet," stěžuje si poslanec ODS Petr Bendl a stejně jako další zákonodárci navrhuje, aby tato hranice byla zvýšena.

Nevešla se ani desítka

Z reakce ministerstva zdravotnictví vyplývá, že některé změny v zákoně zřejmě podpoří, jiné ne – například u piva ke změně skutečně dojde. "Procento etanolu zřejmě bude zvýšeno na 4,3 %," avizuje náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. 

Tato změna přišla poté, co se ozvali zástupci pivovarů. "Všem jsem vysvětloval, že některé desítky překračují 4 %, takže jejich výrobci by se do této hranice nevešli," sdělil předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. 

Naopak, žádnou změnu ministerstvo nechystá v případě navrhovaného zákazu prodeje či podávání alkoholu na akcích, kde převažují mladiství do osmnácti let.

"Obavy, že rodiče nebudou doprovázet své děti na dětské akce proto, že tam nebudou moci pít alkohol, snad ani nepatří do debaty, kterou je možné brát vážně," rezolutně odmítá kritiku mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová, podle které nelze očekávat, že by ministerstvo učinilo v tomto vstřícný krok. "Není nám známo, proč by měli rodiče požívat alkohol při doprovodu svého dítěte na akce typu dětského dne," dodala mluvčí.

Hlasování bude těsné

Teprve hlasování samotných poslanců o jednotlivých změnách ukáže, v jaké podobě zákon projde a zda vůbec projde. Zpravodaj zákona Jaroslav Krákora z ČSSD si je podle svých slov vědom, že hlasování bude velmi těsné. V takovém případě ale budou zastánci zákona více připraveni vyhovět změnám, které budou prosazovat kritici zákona.

"Pokud budeme chtít schválení zákona, ústupky budou nezbytné," potvrzuje Krákora.