Sedmdesát až osmdesát procent propuštěných českých vězňů se opět vrací za mříže. Sarkasticky řečeno se ti ostatní nevracejí jen proto, že je policie ještě nechytila.

Minulý týden česká vláda schválila koncepci vězeňství do roku 2025. Podle ní by se měli lidé ve výkonu trestu vzdělávat a pracovat, aby se z nich nestávali recidivisté.

Vládní plán počítá s rozšířením počtu psychologů, učitelů, vychovatelů i s takzvaným komplexním pedagogickým posouzením vězňů. Základem by se měly stát individuálně vytvářené programy a důkladná příprava vězňů na "normální" život. Recidiva by díky tomu měla klesnout k padesáti procentům. "Když se podaří vězně přesvědčit, že je lepší žít řádný život, ochráníme společnost," vysvětluje specialista na učení a vzdělávání dospělých Jaroslav Veteška.

HN: Proč se většina vězňů vrací zpátky do vězení?

Musíme si uvědomit, že jde o specifickou skupinu lidí, u které se velmi často vyskytují poruchy chování, poruchy osobnosti a další psychopatologické jevy. Ti lidé mají většinou společnou drogovou závislost, nízké vzdělání a často pocházejí z nefunkčních rodin. Příčiny těchto poruch a problémů pak musíme nejčastěji hledat v dětství, ve výchově.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se