Několik nevládních organizací otevře v úterý v Praze Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně. Jeho posláním je poskytnout veřejnosti informace o stavu lidských práv a občanské společnosti v Číně, sdělila v pondělí mluvčí Nadace Forum 2000 Anna Vošalíková.

Centrum začne fungovat během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR, která v Česku vyvolává rozporné reakce. Podle Vošalíkové je datum vybráno záměrně.

"Rádi bychom informovali o tom, jaký je stav občanské společnosti v Číně, jak se zachází s lidskými právy na tom území," řekla mluvčí Vošalíková. "Myslíme, že je velmi důležité, vzhledem k tomu, že dochází k prohlubování ekonomických vztahů, aby měla veřejnost možnost dozvědět se o té druhé straně," doplnila.

Centrum se oficiálně otevře v úterý, což je druhý den návštěvy čínského prezidenta v Praze. Vošalíková potvrdila, že datum je vybráno záměrně. "Návštěvu čínského prezidenta provází celá řada jak pozitivních, tak hlavně negativních reakcí. My bychom rádi upozornili právě na porušování lidských práv v Číně, ke kterému naneštěstí dochází," řekla.

Proti přítomnosti čínského prezidenta v Praze protestovali někteří aktivisté poškozením čínských vlajek, které byly vyvěšeny na cestě k letišti. To považuje Vošalíková za extrémní projev nenávisti. Snahou centra podle ní bude zprostředkovat otevřený dialog a objektivní informace.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Program centra bude spoluvytvářet několik organizací.

Kromě Nadace Forum 2000 se do projektu zapojily také Post Bellum, Amnesty International, Národní galerie v Praze, Lungta, Potala, MOST ProTibet, hnutí Brontosaurus, Initiatives for China či Češi Tibet podporují.

Budou pořádat přednášky, kulaté stoly nebo výstavy. Konkrétní projekty zatím Vošalíková nezmínila.

Aktivity budou směřovat také k poskytování informací o Tibetu, Hongkongu nebo Tchaj-wanu, osudech politických vězňů, vztazích Číny se sousedy nebo situaci etnických či náboženských menšin.

Vošalíková uvedla, že centrum se nebrání ani spolupráci s oficiálními čínskými institucemi, cílem to však není.

Nadace Forum 2000 se hlásí k odkazu bývalého českého prezidenta Václava Havla, který byl přítelem tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Násilný zábor Tibetu Čínou patří k často kritizovaným bodům čínské politiky.

Podpora Tibetu je tak velmi častou formou protestu proti Pekingu.