Unipetrol je důležitou součástí skupiny PKN Orlen, která chce v Česku rozvíjet petrochemii a případně nakupovat další čerpací stanice, říká Wojciech Jasiński, bývalý politik a dnes šéf největší středoevropské firmy, která vlastní dvě třetiny akcií Unipetrolu.

"Chceme, aby česká společnost přijala, že tady Orlen chce být strategicky přítomen, že chceme poskytovat na našich stanicích nejvyšší úroveň služeb, jakou máme v Polsku či Německu," říká Jasiński.

HN: Cítíte se v křesle šéfa největší středoevropské firmy mocnější než politici?

Těžko se v čele takové firmy necítit dobře, ale těžko také necítit odpovědnost. Politikou se obecně nezabývám a všechna rozhodnutí v PKN Orlen se řídí výlučně obchodní hodnotou. Ale je třeba si uvědomit, že Orlen je největší a strategickou společností energetického sektoru v Polsku a že polská vláda je jejím dominantním vlastníkem.

HN: Kterým směrem chcete firmu rozvíjet? Kde bude třeba za pět, za deset let?

Dnes je svět velmi proměnlivý a čeká nás revoluce v palivovém a energetickém průmyslu, takže nikdo není schopen říci, jakým směrem se to rozvine. Předpokládám, že uhlovodíky budou ještě dlouhou dobu tvořit základ energetického mixu, ale zároveň chceme připravit Orlen a všechny jeho součásti včetně Unipetrolu na budoucnost. Věřím v rozvoj petrochemie. Ta má velký inovační potenciál. Připravujeme strategii budoucího rozvoje, a i když nedohlédneme za 10 let, tak přinejmenším intelektuálně se musíme pokusit se do budoucnosti podívat.

Já bych chtěl, aby se Orlen více angažoval v petrochemickém řetězci.

Wojciech Jasiński (68)

◼ Vzděláním právník, nyní je předsedou představenstva a generálním ředitelem největší polské a středoevropské firmy PKN Orlen.

Za socialismu pracoval v různých administrativních funkcích v Plocku, kde je také sídlo a rafinerie PKN Orlen.

◼ Od počátku 90. let spolupracoval s bratry Lechem a Jaroslawem Kaczyńskými v jejich různých politických formacích.

◼ Od roku 2001 byl poslancem za stranu Právo a spravedlnost. V konzervativních vládách 2005 až 2007 byl ministrem státního pokladu, který je zodpovědný za státní firmy. Po jmenování do čela PKN Orlen loni v prosinci se vzdal poslaneckého mandátu.

HN: Poslední výsledky Unipetrolu nebyly příliš ohromující. Přichází doba nižších marží?

Loňský rok byl velmi dobrý. Co se týče aktuálních výsledků, jsou stále pod silným vlivem omezené petrochemické produkce jak z důvodu mimořádné události na etylenové jednotce v srpnu loňského roku, tak i plánované odstávky v litvínovském chemickém areálu, která začala v březnu.

Rovněž rafinérské marže se lehce snížily.

Ohledně budoucí ceny ropy jsou různé předpovědi, ale my se chceme připravit tak, abychom byli co nejméně zaskočeni.

První čtvrtletí nebylo špatné a dobrý hospodář, kterým chci být, se v čase hojnosti připravuje na výzvy, které mohou přijít.

HN: Kde bude v Orlenu místo Unipetrolu?

Bude to velmi důležité místo. Chtěl bych vzhledem k občasným klepům na téma prodeje podílu, který má Orlen v Unipetrolu, říci jasně: Neplánujeme Unipetrol prodat. Chceme i nadále zůstat, rozvíjet se na českém trhu a udržet si většinový balík akcií v Unipetrolu. Důkazem budiž příprava investice do nové polyetylenové jednotky. Bude jednou z nejmodernějších svého druhu v Evropě a hodnotou 8,5 miliardy korun je také historicky největší investicí do české petrochemie. I nákup 68 čerpacích stanic od OMV svědčí o tom, že tu chceme být.

HN: Zvětšit svůj podíl neplánujete?

Podle našich analýz taková možnost není. To, co máme, stačí k udržení manažerské kontroly nad firmou. Máme možnost rozhodovat o investicích a vše je v souladu se směřováním Unipetrolu a českého hospodářství.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se