Ukrajinská metropole k pondělnímu dni ukončila proces likvidace totalitního dědictví, jemuž padlo za oběť množství pomníků, pamětních desek a výtvarných děl ze sovětské éry. Celkem bylo za dva roky "dekomunizace" v Kyjevě odstraněno několik stovek objektů, přejmenovány byly desítky ulic.

Z města zmizelo dvanáct soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina a jedna jeho manželky Naděždy Krupské, památník německé marxistické revolucionářky Rosy Luxemburgové, pamětní desky ukrajinských komunistických tajemníků nebo sovětských vůdců. Z kyjevského metra byla odstraněna mozaika s vyobrazením Lenina a sovětskou symbolikou.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Obyvatelé třímilionového města si budou muset zvykat na nová pojmenování řady ulic. Svou ulici má nyní v Kyjevě slavný malíř Kazimir Malevič, který se ve městě narodil, záporožský ataman z 18. století Kosť Gordijenko, vojevůdce a politik Symon Petljura nebo ideolog ukrajinského konzervativního hnutí Vjačeslav Lypyňskyj.

V celé zemi má být likvidace totalitního dědictví ukončena do počátku června. Nejživější diskuse se rozpoutaly kolem změn názvů ukrajinských měst, zejména čtvrtého největšího města v zemi, Dněpropetrovsku. Dosavadní název města se od roku 1926 odvozoval od jména ukrajinského politika sovětské éry Grigorije Petrovského. Po dlouhé a vzrušené diskusi nese od minulého čtvrtka milionové středisko Dněpropetrovské oblasti název Dnipro (česky Dněpr).