V monackém Monte Carlu se tuto sobotu rozhodne o nejlepším podnikateli světa. O vítězství v prestižní soutěži Světový podnikatel roku, kterou již pošestnácté pořádá poradenská společnost EY, se letos utká 55 podnikatelů. Česko reprezentuje Zdeněk Pelc, jehož firma GZ Media je světovou jedničkou ve výrobě gramofonových desek.

"Jsme hrdí, že za Českou republiku bude letos soutěžit zástupce firmy, která je ve svém oboru nejlepší na světě. U GZ Media si dnes vinylové desky nechávají dělat nejslavnější světové hvězdy. Firma působí celosvětově, nejvíce na západních trzích ve Spojených státech, Británii a Francii, ale má ambice uspět i v Asii," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Loděnická továrna GZ Media produkuje desky pro světoznámé hudebníky jako Rolling Stones, U2, Black Sabbath, Davida Bowieho, Paula McCartneyho či Boba Dylana. na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vyroba-vinylu-loni-vynesla-firme-gz-media-ctvrt-miliardy-1223933#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink   Díky nim byla firma i na titulní stránce New York Times a dalších světových médií. Mezi zákazníky GZ Media patří Universal Music, Symantec či Ikea, ale i řada menších firem.

Dostat se na vrchol přitom Pelcovi pomohlo osudové rozhodnutí nevyhodit z Gramofonových závodů staré stroje na lisování vinylu a počkat, jestli budou ještě potřeba. Po obrovském útlumu zájmu o gramofonové desky v 90. letech přišel jejich opětovný boom a firma dnes vyrábí miliony vinylů ročně.

Podle Pelce tkví úspěch v tvrdé práci, umění přizpůsobit se podmínkám na trhu, komplexnosti a flexibilitě nabídky, v motivaci zaměstnanců a v inovacích. Sází na solidnost, ale také na kreativitu. "Veni, vidi a snažil se dělat věci lépe. Soutěživost a sociální odpovědnost jsou hlavním motorem mé činnosti. Proto na počátku i konci našeho snažení stojí zákazník," říká český Podnikatel roku.

Mezi národními vítězi, kteří se letos v Monaku utkají, jsou vedle Pelce například prezident kolumbijské gumárenské společnosti Sempertex Oswald Loewy, spoluzakladatel finského herního studia Supercell Ilkka Paananen, zakladatelé platební brány Stripe - irští bratři John a Patrick Collisonovi nebo třeba Say Jim Tan, generální ředitel malajsijské společnosti IRIS Corporation Berhad, která se zabývá digitálními technologiemi a v minulosti vytvořila první elektronický pas na světě.

Roční tržby všech finalistů činí celkem asi 24 miliard amerických dolarů, což je v průměru 496 milionů amerických dolarů na jednu společnost. Jejich tržby rostou průměrně o 20 procent ročně a celkem dávají práci více než 100 tisícům zaměstnanců.

Vítěze vybírá porota složená z národních vítězů předchozích ročníků soutěže a dalších předních světových podnikatelů. Rozhoduje přitom na základě šesti kritérií, kterými jsou podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad, inovace a osobní vliv. Porotě předsedá Rebecca MacDonald z kanadské společnosti Just Energy Group.

Na programu světového finále jsou vedle soutěže také přednášky význačných osobností a panelové diskuze. Během pětidenního fóra vystoupí například generální ředitelé Paul Polman z výrobce spotřebního zboží Unilever a Dan Schulman ze společnosti PayPal zabývající se elektronickými platbami nebo třeba Giuseppe Lavazza, místopředseda představenstva výrobce kávy Luigi Lavazza.