Kateřina Krejčová se loni v červenci se svým přítelem účastnila povolené demonstrace za multikulturalismus na pražském Můstku. Ve chvíli, kdy přes místo shromáždění procházel taktéž nahlášený antiimigrantský průvod svolaný Národní demokracii, vyzvala policie promigrantské demonstranty, aby průvodu uvolnili prostor. Krejčová s několika dalšími odmítla odejít a sama čelila obvinění ze zranění policisty. Žena podala námitky na chování policie a domáhala se uznání, že rozpuštění shromáždění bylo v rozporu se zákonem.

Městský soud její žalobu zamítl, podle senátu shromáždění přerušeno vůbec nebylo. "Za rozpuštění shromáždění nelze považovat zásah proti několika málo účastníkům," vyhlásila předsedkyně senátu Ivanka Havlíková usnesení a dodala, že kdyby stejně jako ostatní demonstranti pokojně opustili prostor, mohli se nadále shromáždění účastnit.

Havlíková tak smetla ze stolu i argumentaci advokáta Kateřiny Krejčové Pavla Uhla. Ten argumentoval platným výrokem Nejvyššího správního soudu, v němž stojí, že "každý faktický zásah do práva shromažďovacího je rozpuštěním".
Soudci během líčení nechali přehrát dvojí záznamy z červencového incidentu. Videa ukazují několik lidí sedících na chodníku, kteří nereagují na výzvy opuštění prostoru. Policisté je tedy začnou neomaleně zvedat a dostávají se do střetu s přítelem Krejčové Tomášem Schejbalem. Během jeho zatýkání se Krejčová vrhne na jednoho z policistů, vzápětí dostává pouta i ona. Policisté pak oba drží na zemi do chvíle, než přijede vozidlo, které Krejčovou a Schejbala odváží na stanici.

Tam později Schejbal vypověděl, že záměrně blokovali průchod účastníků druhé demonstrace, což také advokátka policie Eva Matyášová připomněla. "Z doloženého materiálu je patrno, že nedošlo k rozpuštění shromáždění," dodala. Poukázala i na to, že několikasethlavý dav se hrnul na sedící skupinku několik lidí, což je ohrožovalo nejen na zdraví. Což potvrdila výpověď jednoho ze zasahujících policistů.

"Policie v jeden okamžik provedla zásah, kterým zasáhla do svobodné vůle účastníků shromáždění setrvat na místě a projevovat svůj názor," vyjádřil přitom v závěrečné řeči advokát Uhl s odvoláním na Listinu základních práv a svobod, v níž je uvedeno, že právo shromažďování lze omezit pouze zákonem. "Policisté sami přiznali, že postupovali podle zákona o policii," argumentoval. Podle Uhla bylo navíc reálné, aby průvod sedící skupinu obešel.

Kateřina Krejčová teď má možnost podat kasační stížnost k Ústavnímu soudu. Zda tak učiní, zatím neví. Po skončení soudního líčení se zklamáním odmítla verdikt komentovat.

Před soudem kvůli zranění policisty

Levicová aktivistka nebyla u soudu kvůli červnovému incidentu poprvé, dříve však stála na žalované straně. Policista, kterému Krejčová skočila na záda, si po zásahu totiž stěžoval na bolest v rameni a několik dnů strávil v neschopnosti. V dubnu městský soud zrušil rozsudek obvodního soudu, který posílal Krejčovou za zranění policisty s podmínkou na měsíc za mříže s roční zkušební dobou, když označil incident za bagatelní záležitost, která nemá u soudu co dělat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Soudkyně Jarmila Löfellmannová tehdy v rozsudku zkritizovala práci policie. "Pro každého laického občanského pozorovatele musí být hluboce demoralizující, když policie zasáhne nikoli proti větší skupině agresivních výtržníků, ale proti zcela pokojným protidemonstrantům." Vedení pražské policie se ale svého zaměstnance zastalo.

Aktivistky Krejčové se v minulosti zastalo prostřednictvím dopisu vedení pražské FAMU, kde Krejčová dělá doktorát z audiovizuálních studií. Prohlášení podepsala řada zaměstnanců i studentů Filmové akademie. Její případ přitahuje pozornost veřejnosti, na minulé líčení se byl podívat Igor Ševcov, ruský student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který byl nepravomocně vyhoštěn z České republiky za spoluúčast na sprejerství. Na středeční soud z Prostějova přijel šestnáctiletý Jakub Čech, který se zviditelnil svým bojem s úřady.