Poprvé v životě koukám na umělý žaludek. Tedy na přístroj, který obsahuje několik válců, v nichž se pomalu promíchává různobarevná kapalina. Jsem v centru testování léků Quinta-Analytica, jedné ze tří největších evropských firem tohoto druhu. O to víc překvapí, jak jsou laboratoře v pražské Hostivaři komorní.

"Všude ve světě je laboratoř soustředěna do velké místnosti," potvrzuje moji domněnku průvodce a bývalý spolumajitel firmy Miroslav Ryska.

"Jenže jsme si také při našich návštěvách všimli, že když někdo přijde do takové laboratoře, automaticky vyruší všechny vědce. A my si kvůli následným chybám žádné vyrušení dovolit nemůžeme, proto každý pracuje ve svém," pokračuje Ryska s tím, že u nich se návštěvy střídají takřka obden, ať už přicházejí klienti, regulátoři či zástupci certifikačních agentur.

Malé laboratoře se špičkovým vybavením a jen o málo větší kanceláře pro dva až tři analytiky, které se nacházejí ve dvou oddělených budovách, tu ovšem nejsou jedinou zvláštností. Tou je sám průvodce. Miroslav Ryska firmu založil až v šedesáti letech, kdy většina lidí pomýšlí na důchod. A rozvíjel ji dvacet let, než usoudil, že je nejvyšší čas společnost prodat.

"Výkonné pravomoce musí jednou skončit. Biologie přece jenom pracuje. Pak se může stát, že je člověk ostatním pro smích, a to bych nerad," říká Ryska, který po dohodě s novým majitelem, investičním fondem Genesis Capital, přešel na pozici poradce.

Nutno přiznat, že Miroslav Ryska nevypadá na osmdesátníka. Když prochází laboratořemi, jasně dělá dojem, že nebyl pouze papírovým ředitelem. A že přemýšlí nejen jako vědec, nýbrž jako manažer, ekonom, právník a také člověk, který firmu zná naprosto dokonale. A který stejně důkladně vybíral, komu ji vlastně nakonec svěří.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se