Australská opoziční Labouristická strana v neděli uznala porážku v parlamentních volbách. Australský premiér Malcolm Turnbull se poté prohlásil vítězem parlamentních voleb z 2. června. Podle agentury Reuters je však otázkou, jaké bude mít nová vláda trvání. Premiérova koalice totiž zvítězila jen těsně, a bude tak muset v parlamentu spoléhat i na hlasy nezávislých poslanců.

"Vyhráli jsme volby... můžeme oslavovat," prohlásil na tiskové konferenci v Sydney premiér Turnbull, který stojí v čele australské vlády od loňského září. Maraton sčítání hlasů sice ještě pokračuje, již teď je ale podle agentury Reuters jasné, že premiérova liberální koalice získá minimálně 76 ze 150 křesel v dolní komoře.

To jedenašedesátiletému Turnbullovi zajišťuje vytvoření většinové vlády. Při hlasování o nových zákonech však zřejmě bude závislý na několika nezávislých členech parlamentu, což vyvolává otázku o dlouhodobém fungování jeho kabinetu.

Porážku uznal vůdce labouristů Bill Shorten, jehož strana obsadí v dolní komoře minimálně 69 křesel. "Je jasné, že pan Turnbull a jeho koalice vytvoří vládu," řekl Shorten na tiskové konferenci.

Turnbull vyvolal předčasné volby ve snaze zlepšit své postavení zejména v Senátu, aby se mu snáze prosazovalo přijímání zákonů. Místo toho ale přišel o pohodlnou většinu v dolní komoře parlamentu.

Předčasné parlamentní volby v Austrálii se uskutečnily již 2. června, neměly však jasného vítěze. Konečné výsledky tak určuje přepočtení takzvaných dalších preferenčních hlasů.

Australský volební systém umožňuje poměrně složitou preferenční mnohonásobnou volbu jedním volebním lístkem: každý volič může očíslovat kandidáty podle toho, koho by chtěl nejvíc a koho by chtěl, pokud by mu ten oblíbenější nevyšel. V zemi, kde je povinná volební účast, jde o snahu zachránit každý voličský hlas a zároveň zabránit v přístupu do parlamentu extremistům.