Den před jednáním vlády stáhl z jejího programu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) novelu zákona o vodách, která měla podle kritiků zvednout poplatky za vodu až o 17 procent. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho rozhodnutí přivítal.

Ministr oznámil své rozhodnutí na úterní tiskové konferenci s tím, že pokud ještě někdy tuto novelu předloží do vlády, tak už nebude znamenat žádné zvýšení ceny. Proti novele ostře vystupovali sociální demokraté, kteří na odporu proti zdražení postavili v těchto dnech i svou volební kampaň, inzeráty se objevily také v úterním tisku. S novelou nesouhlasili odboráři ani provozovatelé vodovodní soustavy. Podle Brabce novela ale pouze reaguje na zadání, které loni schválila vláda, když přijala koncepci hospodárného nakládání s vodami. K návrhu k tomu nepadly připomínky v přípravném řízení. 

"Když jsem viděl inzeráty ČSSD v novinách, tak jsem zcepeněl," prohlásil doslova Brabec, který kampaň ČSSD označil za pokryteckou a podrazáckou.

Inzeráty ČSSD se objevily i v úterním tisku. "ČSSD proti zdražování vody", stojí v titulku s velkými písmeny, pod kterým sociální demokraté vysvětlují, že se postavili proti zdražení, protože návrh Brabce je špatný a nedomyšlený. "Poškodil by velkou část domácností, rodin s dětmi či seniorů. Ke zvýšení vodného a stočného má dojít zejména v důsledku navrhovaného ztrojnásobení poplatků za čerpání podzemní vody do veřejných vodovodů," tvrdí ČSSD v inzerátu a slibuje, že její ministři ve vládě zdražení odmítnou. "Vítám, že ministr životního prostředí dnes stáhl svůj návrh na zdražování vody. ČSSD by ho ve vládě nepodpořila," uvedl premiér Sobotka v úterý na sociálních sítích. 

"Jsou to politické lži a demagogie," řekl Brabec, který potvrdil, že právě toto chování koaličního partnera ho "donutilo" k tomu, že se rozhodl novelu stáhnout.

Postoj sociálních demokratů považují politici ANO za podraz ze strany vládního partnera. "Je to klasický podraz ze strany ČSSD. My jsme jich zažili několik - kouření, migrace," řekl ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Zdůraznil, že vláda ministrovi uložila, aby se poplatky zabýval. Zatímco provozovatelé podle něj inkasují "velké peníze" stát z toho dostává dvě koruny, poznamenal. Uvedl také, že na kampani se podílely vodárenské firmy. 

"Stále trvám na tom, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje," řekl Brabec. Podle něj původně neměla ČSSD k novele žádné zásadní připomínky.

Šest korun za podzemní vodu místo dvou

Celá věc začala loni v srpnu, kdy vláda na návrh ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zemědělství Mariana Jurečky schválila opatření v boji proti suchu. Jedním z bodů přitom bylo poněkud krkolomně znějící "přehodnocení stávajícího zpoplatnění odběrů podzemní vody a vypouštění odpadní vody s promítnutím cenových mantinelů navrhovaných ekonomických nástrojů motivujících k šetření s vodou, včetně úpravy redistribuce a způsobu využití získaných finančních prostředků".

Následně začalo Brabcovo ministerstvo připravovat novelu vodního zákona, včetně pozvolného navýšení poplatků za odběr podzemní vody, která je v Česku přibližně třikrát levnější než povrchová voda. Navýšení mělo postupovat tak, že v roce 2022 by se ceny podzemní vody dostaly téměř na ceny povrchové a odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Poté co novelu projednali různorodá profesní sdružení i zástupci obcí a měst, schválila ji Legislativní rada vlády a novelu měla letos v červenci projednávat vláda. To se však nestalo, protože ji premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka z programu stáhl a zařadil na program schůze ve středu 24. srpna. Mezitím ale proti návrhu vystoupila sociální demokracie, odboráři, Svaz měst a obcí či Asociace krajů v čele s hejtmanem za ČSSD Michalem Haškem. 

"V normální společnosti by někdo zvedl telefon, například pan premiér nebo někdo z kolegů v sociální demokracii a řekl by: Pane kolego, my jsme s tímto návrhem pět měsíců neměli problém, ale teď jsme si to rozmysleli, tak si pojďme na to sednout," stěžoval si v úterý dopoledne ministr Brabec, který by podle svých slov rád k jednání zasedl, protože jen "blázen" by šel na vládu nebo do Sněmovny bez koaliční podpory návrhu.