Představitel udržitelné architektury Kengo Kuma ve světě proslul svou schopností kombinovat tradiční japonské principy s moderním přístupem.

Právě pracuje na stavbě stadionu pro olympijské hry v Tokiu, ale chystá se stavět i v Praze.

Autor patří mezi malou skupinu architektů, která vnímá svoji profesi velmi skromně. Sám je přesvědčený o tom, že většině jeho kolegů chybí pokora a to negativně ovlivňuje prostor kolem nás. Jokohamský rodák přemýšlí o architektuře jako o doplňku daného stavu věcí. I proto jsou jeho realizace tak často protkané stromy a květinami, ačkoliv stojí na rušných městských bulvárech.

Tokio, Paříž a bambus

Absence zeleně v městských celcích je pro japonského architekta velké téma. Kumovy budovy mají měkké, organické linie, jsou to domy, které nenápadně vplynuly mezi okolní zástavbu a v ní si přirozeně hoví. Z jeho prací dýchá klid a síla.

Tato jeho schopnost vdechnout architektuře meditativního ducha ji činí tolik cennou v přeplněných japonských megapolích.

A nejen v nich. Kumovo studio má svoji pobočku také v Paříži, kde právě pracuje na nové podobě metra v příměstském distriktu Saint-Denis.

Ačkoliv je vstupní vestibul několikapatrový, Kumovi se daří zachovat zdání lehkosti díky častým průhledům a použitým materiálům.

Ten, který se v jeho pracích pravidelně opakuje, je bambus.

Vysoce odolné a přitom lehké dřevo není typické ani tak pro Japonsko, jako spíš pro Čínu.

"Našel jsem v něm velké zalíbení, ale nikdy jej nepoužívám kvůli svému egu," přibližuje oblíbený materiál, který rád využívá jak při návrzích rodinných domů, tak při stavbě velkých budov.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se