Magnety z tiskárny lepší než ty tradiční

Tým vědců z Národní laboratoře Oak Ridge představil magnety vytištěné na 3D tiskárně. Ukázalo se, že mají lepší vlastnosti než ty vyrobené tradiční cestou. Magnety z tiskárny lze také vyrábět v různých tvarech bez plýtvání materiálem.

Magnety jsou dnes využívány prakticky všude od sluchátek po elektromobily. Jejich hlavní složka, tedy neodym, je velmi cenným materiálem. Nové postupy, například ředění s dalšími látkami, už v minulosti dokázaly potřebu tohoto kovu snížit. 3D tisk může být další cestou, jak magnety vyrábět efektivněji a tím produkty, které je využívají, dále zlevnit.

Roboti budou schopni vysvětlit své chování

Vědci z americké technické univerzity MIT učí umělou inteligenci obhajovat své rozhodnutí. Dosud jen stroje dokázaly zpracovat data a na jejich základě dělat závěry. Nyní by je měly umět i vysvětlit. Jde tak o vysvětlení vlastních kroků, tedy sebe sama.

Prodej robotů rekordní, hlavně díky Číně

V roce 2015 prodej robotů vzrostl o 15 procent na 254 tisíc kusů. Stejně jako předloni i loni šlo o historický rekord. Největší růst je v elektronickém (+41%) a kovodělném průmyslu (+39%). Prodej robotů v automobilkách po předchozím mnohaletém boom loni rostl jen mírně. Největším odbytištěm zůstává Čína, kde končí 27 procent všech robotů. 

Robotický kamion může vozit pivo

Robotický kamion dovezl zásilku piva. Kamion bez řidiče, respektive s řidičem, kteří do řízení vůbec nezasáhl, převezl ve státě Colorado 2000 beden s americkým pivem Budweiser. Za touto cestou dlouhou dvěstě kilometrů stojí firma Otto, dceřinná společnost taxi společnosti Uber. Tato firma věří, že v autonomních nákladních vozech je budoucnost dopravy zboží. Vývoji v této oblasti se věnují i samotní výrobci a dopravní společnosti na tato auta již čekají. Evropu trápí dlouhodobý nedostatek řidičů i rostoucí regulace, kvůli které musí řidiči stále častěji odpočívat. 

Siemens v Praze otevřel vývojové centrum

Společnost Siemens včera v Praze slavnostně otevřela rozšířené Vývojové a konstrukční centrum. Akce se účastnil i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, který je zároveň předsedou Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Vývojové a konstrukční centrum Siemensu v pražských Stodůlkách prošlo v uplynulých měsících zásadní rekonstrukcí. Prostory centra byly rozšířeny z jednoho na tři patra, díky opakující se náborové kampani vzrostl počet vlastních inženýrů na dvojnásobek. Nové kanceláře jsou v konceptu, který firma nazývá "kanceláře budoucnosti".

V centru se budou věnovat hlavně inovacím v průmyslu, inteligentní infrastruktuře a veřejné dopravě. V samotném centru pracuje sto inženýrů, dalších pět set jich Siemens v Česku zaměstnává na jiných místech.