Zpěvák Bono z irských U2 před lety prohlásil, že bostonská alternativní skupina Pixies je „jednou z největších amerických kapel všech dob“.

Co ho k těmto obdivným slovům přimělo, budou moci zjistit ve čtvrtek návštěvníci pražského Fora Karlín, kde jedna z nejvlivnějších rockových formací přelomu osmdesátých a devadesátých let představí koncertní podobu svého aktuálního alba Head Carrier.

Podle poťouchlých skřítků nazvanou skupinu založil v lednu roku 1986 v Bostonu zpěvák, kytarista a skladatel Charles Thompson IV, který si říká Black Francis, společně se svým spolužákem, kytaristou Joeym Santiagem.

Na inzerovaný post „zpívající baskytaristky“ se o čtrnáct dní později sebevědomě přihlásila jistá Kim Dealová, ačkoli nikdy předtím ani kytaru, ani žádný jiný nástroj nedržela v ruce.

Trojici pak doplnil bubeník David Lovering, s nímž se samorostlá rockerka tělem i duší seznámila na vlastní svatební hostině.

Jedenáct let po rozpadu se však k všeobecnému překvapení Pixies vrátili v původní sestavě na pódia a vyjeli na celosvětové turné.

V roce 2006 prvně vystoupili před českým publikem v beznadějně vyprodaném pražském Paláci Akropolis, který rozpálili až k bodu varu. Účastníci na toto památné vystoupení dodnes vzpomínají v superlativech jako na jeden z nejzásadnějších rockových koncertů, který bylo možné v tuzemsku za poslední čtvrtstoletí vidět a slyšet.

Ve čtvrtek přijedou Pixies do české metropole potřetí – a návštěvníkům koncertu představí svoji třetí baskytaristku.

Diváci v Paláci Akropolis mohli před deseti lety vidět ještě původní členku skupiny Kim Dealovou. Ta se však v roce 2013, kdy kapela po mnoha letech vydala několik nových písní na EP, opět se svými kolegy nepohodla a odešla. Proto se během dvou koncertů Pixies ve Velkém sále pražské Lucerny v témže roce na pódiu objevila její krátkodobá nástupkyně Kim Shattucková, která však byla najatá jen na naplánované evropské turné.

Ve Foru Karlín post baskytaristky obsadí argentinsko-americká muzikantka Paz Lenchantinová. Ta je členkou Pixies od počátku roku 2014 a nahrála s nimi i poslední, v pořadí teprve šesté studiové album Head Carrier.

Dvanáct skladeb na nové desce, která vyšla v září, nepřekvapuje ničím objevným ani převratným. Je to album určené hlavně pro pamětníky. Nese zřetelné ozvuky minulosti kapely, která letos oslavuje třicetileté působení na hudební scéně, byť na něm – ve srovnání s tvorbou čtveřice z konce osmdesátých let – zaznívají přece jen o něco méně výbušné písně.

Pohled na „setlisty“ z nedávných koncertů kapely naznačuje, že zhruba třetinu ze tří desítek skladeb, které během svých nadržených koncertů stihne odehrát, budou tvořit písně z letošního alba. Zbytek programu bude průřezem jejími předchozími deskami, nicméně Pixies výběr skladeb i jejich pořadí – stejně jako v minulosti – mění takřka koncert od koncertu, takže se pražské publikum může dočkat nejednoho překvapení.

Například na prvním koncertu evropské části turné, které započalo v úterý vystoupením ve Vídni, zazněly dvě nečekané coververze písní kanadského písničkáře Neila Younga nebo skotské „noise“ skupiny The Jesus and Mary Chain.