Advokátní kancelář Dentons má s více než tisíci právníky největší realitní tým na světě. Jen v Evropě se nemovitostem věnuje na 300 advokátů. Spolupředseda celosvětové realitní praxe a místopředseda globálního vedení firmy Dentons, Evan Lazar, tvrdí, že jejich klíčový byznys roste.

HN: Dochází na českém realitním trhu k boomu?

Rozhodně, je to tak v celém regionu. Investoři z celého světa se o něj ve zvýšené míře zajímají. Pokračují v nákupech v Česku i Polsku. Poprvé po mnoha letech vidíme aktivity také na maďarském trhu. Zájem nemíjí ani Slovensko nebo Rumunsko.

HN: Poradenská firma CBRE odhadla, že by nemovitostní investice v Česku měly letos překonat tři miliardy eur. Je to podle vás reálné?

Mohu potvrdit, že jsme vytížení minimálně stejně jako v roce 2007, což byl pro oblast nemovitostí rekordní rok.

Evan Lazar

Absolvent Temple University ve Filadelfii je v Praze od 90. let. V Dentons (předchozí název Salans) je od roku 2004. Patří k předním evropským odborníkům na nemovitostní fúze a akvizice.

HN: Blíží se zájem investorů stavu před krizí?

Je obdobný, možná i větší.

HN: Neměli bychom se obávat nějakého zvratu?

Dynamika trhu je mnohem lepší než v letech 2006 až 2008. Banky jsou obezřetnější a úrokové sazby jsou nižší. Nabízí tak větší ochranu a prostor pro investice. Nevidím tedy důvody k bezprostředním obavám.

HN: To, že jsou banky ochotny financovat mnohem více transakcí, ale nemusí být vždy dobré znamení…

Před krizí jsme viděli případy, kdy banky financovaly až 90 procent hodnoty aktiv, dnes to je kolem 70 procent. Jde o mnohem konzervativnější financování, které znamená, že trh je zdravější a bezpečnější.

HN: Nehrozí tedy návrat k 90 procentům?

Ne. Banky se poučily a jsou opatrnější.

HN: Někteří odborníci přesto předpovídají v následujících letech splasknutí realitní bubliny…

Možná dojde k nějakým korekcím, ale krize se neobávám.

HN: Jakým konkrétně?

Ekonomové hovoří o mírném zvýšení úrokových sazeb. Podle mě to na odvětví nebude mít negativní dopad.

HN: Realitní transakce v Česku přesto naráží na některé překážky, jako jsou nová daňová pravidla u převodu nemovitostí, novinky spotřebitelských úvěrů týkající se hypoték anebo zásahy České národní banky.

To vše jsou sice náročné výzvy, nenazval bych je ale velkými problémy.

HN: Jsou vůbec nějaké problémy?

Některé věci v novém občanském zákoníku se jimi mohou zdát a chtěly by opravit.

HN: Jako například?

Ustanovení ohledně vymáhání práva anebo platnosti smluv, typicky dlouhodobých, jsou nejasná. Pro trh i ekonomiku by tak bylo lepší, kdyby se opravila.

HN: A co intervence České národní banky proti silné koruně?

To je spíš otázka pro ekonoma…

HN: Dobře, ale pro evropský nemovitostní investiční trh je klíčová měna euro.

Pokud by Česko přijalo euro, znamenalo by to asi mírné snížení nájmů, což by prospělo spotřebitelům. Lokální trh by se pro investory stal o něco bezpečnějším a také jednodušším.

HN: Kde vidíte aktuálně příležitosti pro investory na českém trhu?

Je jich mnoho. Předně je stále řada lidí, kteří se zajímají o koupi vlastní nemovitosti, investice do rezidenčních projektů. Typicky pronajímají byty nebo je rekonstruují a dále prodávají.

HN: Pokud byste měl investovat vy osobně, kam by to bylo?

Do studentského ubytování. Je to rostoucí slibná oblast, která zatím není v Česku příliš rozšířena.

HN: Co přesně je na ní lákavé?

Univerzity, investiční skupiny a studentské skupiny po celém světě si uvědomují, že privátně vlastněné a samostatně provozované studentské ubytování je dobrý způsob, jak spolupracovat. Univerzity se tak mohou soustředit na výuku a profesionální pronajímatelé zase rozumí potřebám a harmonogramu studentů.

HN: To znamená, že by existující koleje přešly do soukromých rukou?

Investor spíše koupí nemovitost v těsné blízkosti univerzity. Často vybuduje zcela nové a moderní studentské ubytovací zařízení.

HN: A co zemědělská pole jako investice?

Naši klienti se o tuto oblast zajímají spíše v Polsku anebo na Ukrajině. Za náš tým jsme zatím neviděli velkou poptávku po tomto typu investice v Česku.

HN: Velké téma jsou také čínské investice v nemovitostním sektoru. Můžeme očekávat jejich nárůst?

Rozhodně ano. V Číně jsem byl v srpnu a hovořil s kolegy o příležitostech pro tamní investory. Velké množství z nich chce investovat do nemovitostí v Evropě. Reality jsou pro ně z dlouhodobého hlediska bezpečné investice, protože jsou velmi konzervativní a zajištěné proti inflaci.

HN: Do čeho přesně chtějí Číňané investovat?

Jejich představy jsou diverzifikované. Kancelářské budovy a sklady jsou pro nově příchozí investory nejjednodušší. Obchodní centra už vyžadují více specializace, samostatnou kategorií jsou potom hotely.

HN: Existuje řada nových alternativních způsobů, jak transakce financovat. Které jsou oblíbené?

Pozorujeme různé způsoby, jako je například mezaninové financování pomocí střednědobých úvěrů anebo zapojení věřitelů, kteří půjčují ze zahraničí. Méně častí jsou alternativní věřitelé, jako například pojišťovny. Trh je tedy rozhodně mnohem více otevřen než před deseti lety.

HN: Co to v praxi znamená?

Že dobré podmínky pro investice v realitách jsou výhodné pro všechny. Nemovitost vás bude stát méně, developer bude totiž platit nižší úrok a ušetří na nákladech. A zboží v obchodech bude levnější díky nižšímu nájmu.

Související