Domácí

 

Jihočeská filharmonie – Warhol a underground
25. 2., Divadlo Archa, Praha

Jihočeská filharmonie.Tři dny po 30. výročí úmrtí amerického popartového umělce Andyho Warhola zahraje Jihočeská filharmonie úpravy písní skupiny The Velvet Underground, jejíž slavnou desku se zpěvačkou Nico výtvarník před půlstoletím produkoval. Součástí programu bude přednáška fotografa Rudo Prekopa nazvaná Andy Warhol a Československo a také promítání Warholových filmů. Jihočeská filharmonie hraje úpravy skladeb rockových hudebníků stále častěji. V prosinci například vystoupila se skupinou Už jsme doma a na 3. března chystá koncert Magický a mystický Michael Kocáb – uvede jeho Suitu z baletu Odysseus a hudbu, kterou napsal k předloňskému televiznímu filmu Jan Hus.

 

Vladimír Mišík & Etc…
15. a 16. 3., Malostranská beseda, Praha

Vladimír MišíkSedmdesátiny oslaví zpěvák Vladimír Mišík dvěma koncerty se svou kapelou Etc…, kterou založil před dvaačtyřiceti lety. Mišíkovo jubileum připomene také celovečerní dokumentární film režisérky Jitky Němcové nazvaný Nechte zpívat Mišíka, jehož premiéra je ohlášena na hudebníkovy narozeniny 8. března. „Budeme vyprávět klasický příběh o rebelovi a rockerovi, který je srozumitelný a velmi čitelný pro všechny generace,“ avizovala filmařka.

 

Michal Tučný – Galakoncert k nedožitým 70. narozeninám
4. 4., Velký sál pražské Lucerny

Michal TučnýNejvětší hity countryového zpěváka Michala Tučného zazní jako připomínka jeho nedožitých 70. narozenin v podání kapely Tučnáci a zpěváků Ondřeje Hejmy, Míši Tučné, Františka Segrada, Tomáše Linky či Vaška Bláhy ze skupiny Divokej Bill. Tučný prošel kapelami Rangers, Greenhorns/Zelenáči a Fešáci, následně založil Tučňáky. V popularitě i schopnosti napsat a interpretovat dodnes nemá na české country scéně konkurenci.

 

Dagmar Pecková alias Mackie Messer: Wanted
11. až 30. 4., Velký sál pražské Lucerny

Dagmar Pecková jako Kundry s lebkou tura, Salomé s useknutou hlavou na podnosu, biblická Marie Magdalena, hamižná Dalila a antická Jocasta.Za velkolepou kabaretní revue a něco úžasného, co v Česku ještě nebylo, označují pořadatelé akci, která zahrnuje 17 vystoupení s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou v čele, s hudbou meziválečného německého skladatele Kurta Weilla a v režii i výpravě bratří Cabanů. Na „Broadwayi v centru Prahy“ se objeví řada dalších účinkujících, například Jiří Hájek, Jan Kučera, Epoque Quartet & Orchestra, Miroslav Hloucal Jazz Band, Marta Trpišovská či Michal Vodenka. V dubnu vyjde také nahrávka Wanted.

 

Michal Pavlíček a Čombeband
20. 4., Palác Akropolis, Praha

Michal PavlíčekAktivity kytaristy Michala Pavlíčka mají až nepřehlednou šíři – od kapel Pražský výběr a Stromboli přes filmovou hudbu k soudobé hudbě vážné. K uvádění Pavlíčkova sólového rockového repertoáru slouží skupina Čombeband, kterou spolu s lídrem tvoří bubeník Miloš Meier, basista Martin Ivan a klávesista Michal Nejtek. Zatímco se Stromboli a Pražským výběrem vyprodává Pavlíček sportovní haly, Čombeband je výsostně klubovou záležitostí.

 

František Nedvěd 70
24. 9., Velký sál pražské Lucerny

František NedvědO rok mladší bratr písničkáře Jana Nedvěda vstoupí mezi sedmdesátníky s hosty, jako jsou Wabi Daněk, Allan Mikušek, Vojta Nedvěd, Milan Plechatý či Tie Break. Případná účast bratra Jana, s nímž před 20 lety přilákali na strahovský koncert kolem 60 tisíc lidí, zatím oznámena nebyla. Dráha Františka Nedvěda je přitom s Janem, autorem mimořádných melodií, nerozlučně spojena. Mezi jejich nejsilnější období patří členství v kapele Spirituál kvintet v 70. a 80. letech, kdy jejich hlasy hrály ve zvuku skupiny zásadní roli.

 

Marta Kubišová: Poslední recitál
22. 2., Sono Centrum, Brno

Tři roky před nucenou stopkouPodle nedávné zprávy agentury ČTK se Marta Kubišová rozhodla, že pěveckou kariéru ukončí až v den svých pětasedmdesátin, tedy 1. listopadu 2017. Do té doby bude v českých městech uvádět svůj Poslední recitál, který měl vloni premiéru v pražském Divadle Ungelt. Zatím poslední vystoupení avizované na stránkách Kubišové připadá na 22. února v brněnském Sono Centru. Kubišová koncem loňského roku také vydala svou poslední desku nazvanou Soul s repertoárem převzatým od amerických autorů. Většina písní je známá v interpretaci černošských zpěvaček, například Arethy Franklinové či Diany Rossové.

 

Elektronická hudba

 

Dinamarca
21. 1., Neone, Praha

DinamarcaV takzvaném pop-up klubu Neone, který se příležitostně otevírá na pražské adrese Bubenská 1, budou v lednu pokračovat mladými Pražany vyhledávané večery klubové hudby zvané Každej s každým za účasti Dinamarcy. Tento v Chile narozený, ale ve Stockholmu pracující producent a dýdžej byl před třemi roky jedním ze zakladatelů dodnes činného kolektivu a vydavatelství Staycore. V prosinci Dinamarca vydal nové EP nazvané Holy, na němž zúročil některé vlivy žánru trance.

 

Trentemoller
7. 2., Roxy, Praha

Trentemoller bude z Prahy pokračovat do Polska.Dánský hudebník a producent začínal koncem 90. let s žánry house a trance, výrazněji ale prorazil teprve v minulé dekádě. V Česku prvně Trentemoller vystoupil před třemi roky na festivalu Colours of Ostrava. Vloni vydal své čtvrté, výrazově úspornější LP Fixion, které naživo představí také v pražském klubu Roxy. V chytlavém singlu River in Me nechal Trentemoller zpívat Jehnny Bethovou, tedy francouzský hlas londýnské punkové kapely Savages.

 

Thievery Corporation
25. 2., Roxy, Praha

Thievery CorporationTaké washingtonské duo Thievery Corporation českému publiku objevil festival Colours of Ostrava. Autoři hudby, která v začátcích mívala nejblíž k trip hopu nebo takzvanému acid jazzu, své první singly zveřejnili v roce 1996. Na svém zatím posledním, tři roky starém albu Saudade pracovali s brazilskou bossa novou. Do pražského klubu Roxy přijedou ve stejný měsíc, kdy vydají nahrávku Temple of I & I zaměřenou na jamajskou muziku. Na desce zpívá mimo jiné někdejší jamajská účastnice módní soutěže Miss Universe Racquel Jonesová.

 

Paul van Dyk
25. 2., SaSaZu, Praha

Paul van DykVe svých pětačtyřiceti letech zůstává rodák z východního Berlína Paul Van Dyk jedním z nejpopulárnějších světových DJs trancové hudby. Do Prahy se vrátí rok poté, co v nizozemském Utrechtu při koncertu spadl z šestimetrové výšky a poranil si páteř i mozek. Několik týdnů pak strávil na invalidním vozíku. „Stoupl jsem na něco, co nebylo pevné, nějakou černou látku, a pak už si pamatuju jen to, co patří k mé práci: interakci s posluchači,“ popsal Dyk s nadsázkou v rozhovoru pro server Billboard.com.

 

Jazz

 

Jochen Rueckert Quartet
18. 1., Jazz Dock, Praha

Jochen RueckertV polovině ledna do metropole přijede kvarteto německého bubeníka Jochena Rueckerta, který autorské desky začal natáčet na přelomu tisíciletí v New Yorku. Oproti poslední nahrávce zvané Charm Offensive na pražském koncertě kytaristu Mikea Morena nahradí Nor Lage Lund. Pozornost se kromě bubeníka bude upírat zejména na Američana Marka Turnera, jednoho z nejvýraznějších současných jazzových saxofonistů. Ve stejném složení kvarteto vloni zahrálo na přehlídce JazzFest Brno.

 

Arve Henriksen & Fennesz
26. 1., Palác Akropolis, Praha

Arve HenriksenNa pozvání festivalu Spectaculare v Praze opět vystoupí norský trumpetista Arve Henriksen, jenž bývá spojován s experimentálními trendy v žánru. Jeho hudebním partnerem bude tentokrát ve Vídni působící kytarista a autor taneční hudby Fennesz. Společně už třetím rokem hrají nepřetržité improvizované plochy, do nichž Henriksen také zpívá. Festival Spectaculare, v jehož rámci vystoupení proběhne, si zakládá na propojení hudby s pohybovým divadlem či baletem, případně videomappingem či fotografiemi.

 

David Dorůžka
20. 2., Jazz Dock, Praha

David DorůžkaPo téměř sedmí letech přední český jazzový kytarista David Dorůžka vydává studiové autorské album. Natočil ho s bubeníkem Martinem Novákem, tedy dlouholetým členem svého tria, a kontrabasistou Jiřím Slavíkem, jenž studoval v Římě i na londýnské Královské akademii hudby a později působil v Paříži. Dorůžkova nová deska se jmenuje Autumn Tales, kapela ji pokřtí na únorovém koncertě v pražském klubu Jazz Dock.

 

John McLaughlin
5. 3. Forum Karlín, Praha

John McLaughlin na snímku s kapelou The 4th Dimension.Čtyřiasedmdesátiletý kytarista začal na přelomu 60. a 70. let mísit jazz s indickou hudbou a také patřil k průkopníkům žánru fusion, kombinujícího jazz s postupy rockové a funkové hudby. McLaughlin už zřejmě nikdy nepřekoná věhlas, jehož dosáhla jeho jazzrocková kapela Mahavishnu Orchestr. Nadále však natáčí osobité nahrávky, v posledním desetiletí především s kapelou The 4th Dimension. Češi ji v minulé dekádě slyšeli jako zbrusu nový projekt na koncertě v pražské Lucerně. Nyní budou moci srovnávat se zážitkem z Fora Karlín.

 

Oz Noy Trio
20. 3. Agharta Jazz Centrum, Praha

Oz NoyJeště než dospěl, hrál virtuózní izraelský kytarista Oz Noy na deskách izraelských popových hvězd. Koncem 90. let se přesunul do New Yorku, kde se stal vyhledávanou osobností tamní jazzové scény, až v minulém desetiletí začal vydávat autorská alba. To zatím poslední se jmenuje Who Gives a Funk a jako hosté na něm účinkují saxofonista Chris Potter, kytarista Robben Ford či klavírista John Medeski. Oze Noye na koncertě v pražském klubu Agharta doprovodí baskytarista Jimmy Haslip a bubeník Keith Carlock.

 

Thundercat
5. 4., Lucerna Music Bar, Praha

ThundercatDvaačtyřicetiletý americký kontrabasista je ústřední postavou jazzové scény, která se v posledních letech zformovala na západním pobřeží USA a kterou spojují přesahy do hip hopu a rapu. V tomto žánru je Thundercat nejznámější spoluprací s producentem řečeným Flying Lotus, kromě toho se ale zapsal spoluprací na desce To Pimp a Butterfly populárního rapera Kendricka Lamara. Za skladbu These Walls, kterou pro něj napsal, Thundercat vloni obdržel cenu Grammy. V Praze basista vystoupí s klávesistou Dennisem Hammem a bubeníkem Justinem Brownem.

 

Chick Corea Trio
4. 5., Bobycentrum, Brno

Chick Corea v BrněPřehlídka JazzFest Brno se v posledních letech vypracovala v nejkvalitnější tuzemský jazzový festival. Letos to prokáže mimo jiné opětovným pozváním pětasedmdesátiletého klavíristy Chicka Corey, který hrál v Brně naposledy v duu se zpěvákem Bobbym McFerrinem. Tentokrát vystoupí v triu s kontrabasistou Eddiem Gomezem a bubeníkem Brianem Bladem. Ten se podílel na Coreově nedávném koncertním trojalbu Trilogy.

 

Pat Metheny
4. 6., Forum Karlín, Praha

Pat MethenyDvaašedesátiletý kytarista Pat Metheny v české metropoli naposledy představil svoji nejznámější sestavu Pat Metheny Group. Tentokrát přijede s novým kvartetem, v němž působí jeho dlouholetý bubeník Antonio Sanchez, malajsijská kontrabasistka Linda Oh a britský klavírista Gwilym Simcock – oba hráči narození začátkem 80. let. Za posledních deset let jde o Methenyho první sestavu s akustickým klavírem.

 

Diana Krallová
20. 9., DRFG Arena, Brno

Diana Krall, Kongresové centrum, 12. listopaduAž se nikoliv znovu do Prahy, nýbrž poprvé do Brna v září podívá jazzová klavíristka a zpěvačka Diana Krallová, patrně už bude mít na kontě nové studiové album. Krallová nedávno na desce Glad Rag Doll zpívala upravené jazzové písně z 20. a 30. let, na zatím posledním albu Wallflower se pro změnu ujala popových a rockových skladeb ze svého dětství. Nyní se klavíristka podle všeho vrátí ke komornímu jazzu. Do Brna přiveze kvarteto hudebníků.

 

Populární hudba

 

Ennio Morricone
4. 2., O2 arena, Praha

Ennio Morricone ve studiích Českého národního symfonického orchestru, 19. června 2012Přestože už několikrát oznámil své poslední vystoupení v Praze, italský dirigent a autor filmové hudby bude v osmaosmdesáti letech znovu dirigovat v O2 areně. Opět ho doprovodí Český národní symfonický orchestr, s nímž Morricone v poslední dekádě spolupracuje takřka nepřetržitě. Naposledy spolu natočili hudbu k westernu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina, za niž obdrželi Oscara a letos v únoru k němu mohou přidat také Grammy. Na podzim Morricone natočil nové „best of“ ze své tvorby pro společnost Decca. Také těchto třiadvacet skladeb nahráli čeští symfonici.

 

Lindsey Stirlingová
28. 2 a 1. 3., Forum Karlín, Praha

Lindsey StirlingPřed třemi roky musel být koncert houslistky a zpěvačky Lindsey Stirlingové, hvězdy internetové platformy YouTube, pro velký zájem přesunut z klubu do sportovní arény. Letos pořadatelská agentura Fource Entertainment rovnou přidala druhý koncert ve Foru Karlín. Stirlingová však už dávno není jen youtubovou hvězdou. Časopis Forbes ji zařadil na seznam nejvlivnějších osobností pod třicet let a její loňské desky Brave Enough se za první týden prodalo téměř 50 tisíc kopií.

 

John Mayall
2. 3., Divadlo Archa, Praha

John MayallDopočítat se tuzemských vystoupení britského kytaristy a hráče na foukací harmoniku Johna Mayalla začíná být svízelné. Jasné je, že v třiaosmdesáti letech Mayall zůstává jednou z nejtrvanlivějších osobností na bluesové scéně a udržuje kontinuitu s 60. lety, kdy prorazil s kapelou The Bluesbreakers. Mayall předloni vydal studiové album Find a Way to Care, do metropole teď přijede v rámci turné nazvaného Milovat a žít blues.

 

Modern Talking Band
18. 3., Forum Karlín, Praha

Modern TalkingNěmecké taneční duo z 80. let je komerčně vzato zřejmě nejúspěšnějším produktem tamního hudebního průmyslu. Modern Talking se sice na konci této dekády rozpadli, od roku 1997 se však znovu scházejí a celosvětově prodali desítky milionů skladeb a alb. V pražském Foru Karlín však z dvojice letos v březnu vystoupí pouze Thomas Anders.

 

Amy Macdonaldová
21. 3., Lucerna Music Bar, Praha

Amy MacdonaldDevětadvacetiletá skotská písničkářka, která se hlásí k odkazu keltské muziky, již ovládla hitparády v půltuctu zemí a prodala přes pět milionů nahrávek. Do pražského klubu Lucerna v březnu přiveze skladby z chystaného studiového alba Under Stars. Pracovala na něm dva a půl roku, „nejdéle, co jsem kdy strávila s jednou deskou“, jak uvedla. Macdonaldová desku natočila se Skotem Camem Blackwoodem, jenž produkoval například nahrávky renomovaného bandu Florence + The Machine.

 

Macy Gray
25. 3. Sonocentrum, Brno

45 koncertních tipů na rok 2015Americká soulová a R&B zpěvačka, která v září oslaví padesáté narozeniny, na podzim vydala album Stripped. V jazzovém aranžmá na něm zpívala úpravy svých největších hitů včetně skladeb I Try nebo Sweet Baby. Desku, na níž se podíleli přední jazzoví hudebníci – bubeník Ari Hoenig, trumpetista Wallace Roney či kytarista Russell Malone –, Grayová po několika nedávných vystoupeních v Praze tentokrát přiveze do Brna.

 

Kid Ink
26. 3., Velký sál pražské Lucerny

Kid InkPo dvou letech se do Prahy vrátí americký raper a producent Kid Ink. Rodák z Los Angeles nastartoval kariéru teprve před čtyřmi roky, kdy na několik prvních mixtapů navázal debutovou deskou a hned s ní vystřelil do hitparády Billboard 200. Jeho hit Promise z posledního mixtapu Sumer in the Winter nazpíval hiphoper Fetty Wap a videoklip již na serveru YouTube vidělo přes 100 milionů lidí.

 

Dave Matthews & Tim Reynolds
2. 4., Forum Karlín, Praha

Dave MatthewsNěkolik evropských metropolí v roce 2017 navštíví jihoafrický zpěvák a kapela Dave Matthews s kytaristou a hráčem na sitár či djembe Timem Reynoldsem. Podle pořadatelů půjde o akustické vystoupení, během nějž hudebníci detailně představí každou skladbu. Matthewsova eklektická kapela působí na scéně od 90. let, naposledy vydala záznam koncertu z New Yorku.

 

Tokio Hotel
3. 4., SaSaZu, Praha

Tokio HotelNěmecká alternativní skupina Tokio Hotel vstřebala vlivy žánrů glam i emo a koncem minulé dekády vydala své první anglickojazyčné album Scream, jehož se prodalo přes 2,5 milionu kopií. Příští rok Tokio Hotel do pražského klubu SaSaZu přivezou novinku Dream Machine s desítkou nových skladeb. Tu první nazvanou Something New již na YouTube slyšelo přes 150 tisíc lidí.

 

Angel Olsenová
29. 5., MeetFactory, Praha

Angel OlsenZpěvačka a kytaristka z amerického St. Louis v minulosti zpívala doprovodné vokály Bonniemu Princeovi Billymu a zajímala se o punk nebo křesťanské rockové kapely. Svoji první nahrávku vydala teprve před dvěma roky. Do Prahy, kde dosud nevystoupila, přiveze písně z aktuálního alba My Woman. To natočila s pětičlennou kapelou v Los Angeles a výrazněji na něm využila elektronických nástrojů.

 

Hans Zimmer
4. 6., O2 arena, Praha

Hans Zimmer složil hudbu k Pirátům z Karibiku nebo k Temnému rytíři.Oscarového skladatele hudby k filmům Piráti z Karibiku, Šifra mistra Leonarda nebo Gladiátor již letos doprovodil Český národní symfonický orchestr na turné po pěti městech. V pražské O2 areně skladatel vystoupí s patnáctičlennou kapelou, orchestrem a sborem, přičemž dohromady bude na pódiu stát přes šedesát účinkujících. Na posledním turné Zimmer začínal koncerty skladbou z filmu Řidič slečny Daisy a uváděl blok čtyř písní z Gladiátora, tří z Lvího krále, čtyř z Pirátů z Karibiku a čtyř z Temného rytíře.

 

Norah Jonesová
19. 7., Colours of Ostrava

Norah Jonesová se narodila v Brooklynu, vyrůstala ale v Texasu.Dramaturgicky vzato nejpestřejší a nejkvalitnější tuzemský hudební festival Colours of Ostrava zatím na rok 2017 jako hlavní hvězdy oznámil americké hitmakery Imagine Dragons, alternativní britské rockové kvarteto Alt-J, nedávného nositele ceny Mercury Benjamina Clementina či jazzovou zpěvačku a písničkářku Lauru Mvulu. Asi největší očekávání jsou ale spjatá s vystoupením písničkářky Nory Jonesové, jejíž muzika zúročující vlivy jazzu a country v českých rádiích vyhrává přes deset let. V Česku ale Jonesová dosud nevystoupila.

 

Robbie Williams
19. 8., Letiště Letňany, Praha

Na festivalu Sziget první den vystoupil britský zpěvák Robbie Williams.Dvaačtyřicetiletý britský zpěvák a mediální celebrita Robbie Williams proslul jako člen popových Take That, s nimiž na přelomu minulého desetiletí uspořádal comebackové turné. Češi jej letos uslyší pod širým nebem na Letišti Letňany, kde s Williamsem vystoupí britské synthpopové duo Erasure. Zpěvák v listopadu vydal studiové album The Heavy Entertainment Show, kterého se za první týden prodalo téměř 70 tisíc kopií.

 

Rock

 

Green Day
22. 1., Tipsport arena, Praha

Vstupenky na koncert Green Day (na snímku) budou v prodeji od pátku 16. září.Návratem po sedmi letech bude tento měsíc pražský koncert amerických Green Day. Jedna z mála alternativních kapel, kterým se v éře po Nirvaně podařilo prorazit do takzvaného středního proudu, do Česka veze svoji novou desku Revolution Radio. Ta v říjnu debutovala na první příčce prodejního žebříčku Billboard 200. Kapele to zřejmě vynahradilo rozporuplné přijetí tří předchozích nahrávek Uno, Dos, Tre, které na podzim 2012 vydala v rychlém sledu po sobě.

 

Glenn Hughes
13. 2., MeetFactory

Glenn HughesBritský basista a zpěvák Glenn Hughes zůstává nejznámější díky svému angažmá v kapelách Black Sabbath, s níž natočil jedno album, a Deep Purple, se kterými vstoupil do Rockové síně slávy. Mladší generace však Hughese znají hlavně jako spolupracovníka tuzemské funkové kapely Monkey Business. V listopadu basista po mnoha letech vydal nové album Resonate. Na koncertu v MeetFactory mu budou předskakovat britští rockeři Stone Broken.

 

Apocalyptica
11.. a 12. 2., Forum Karlín, Praha, 19. 2., Kongresové centrum Zlín

Nic pro puritányPopularita finské rockové skupiny Apocalyptica v Česku nebere konce. Zájem o aktuální vystoupení byl tak velký, že se musel přidat nejprve druhý a nakonec i třetí koncert. Když se vyprodal i ten, pořadatelé rozhodli v neděli 12. února od 14 hodin zařadit ještě takzvané rockové matiné pro rodiče s dětmi. Nynější turné Apocalyptiky se koná u příležitosti 20. výročí vydání debutového alba Apocalyptica Plays Metallica By Four Cellos, na němž kapela aranžovala osm písní Metalliky pro čtyři violoncella.

 

The 1975
21. 2., Forum Karlín, Praha

The 1975Po koncertech v pražské MeetFactory a vloni na festivalu Rock for People se anglická indie rocková kapela, která kombinuje snové zvukové plochy s ponurými texty, tentokrát zastaví ve Foru Karlín. The 1975 jsou stále na turné ke své loňské desce, kde výrazně využili syntezátory, taneční rytmy i estetiku hudby 80. let.

 

Band of Horses
2. 3., Lucerna Music Bar, Praha

Band of HorsesPoprvé se českému publiku představí rocková pětice z amerického Seattlu zvaná Band of Horses, která za dvanáct let existence vydala pět desek a obdržela už také nominaci na Grammy. Autoři pomalých, ale barvitých skladeb na loňské desce Why Are You OK využili nových efektů na zkreslení kytar i rad producenta Ricka Rubina, jenž je přiměl natočit mimo jiné velkolepě gradující úvodní sedmiminutovou kompozici.

 

Sabaton
4. 3., Tipsport arena, Praha

SabatonŠvédská metalová kapela Sabaton se v tuzemsku těší zvláštní oblibě. Naposledy koncem loňského roku se její zpěvák Joakim Brodén umístil na páté příčce ankety Český slavík. Brodénova matka pochází z Česka, zpěvák v minulosti napsal skladbu o československém legionáři a leteckém maršálovi britské RAF Karlu Janouškovi, jemuž život zničil komunistický režim. Sabaton budou v červenci hvězdami vizovického festivalu Masters of Rock, už v březnu však v Praze představí své nové album The Last Stand vyprávějící o různých historických bitvách.

 

Okean Elzy
2. 4., Velký sál pražské Lucerny

Okean ElzyNejen pro Ukrajince žijící v Česku bude v dubnu koncertovat Okean Elzy, patrně nejznámější ukrajinská rocková kapela z 90. let. Sestava vedená zpěvákem Svjatoslavem Vakarčukem se roku 2004 angažovala v takzvané oranžové revoluci a její tehdy čerstvý hit Zemlja před několika lety vyhrával též na protestech na kyjevském Majdanu, kde jej slyšelo přes 200 tisíc lidí. Vloni v létě kapela hrála pro více než 80 tisíc lidí na olympijském stadionu v Kyjevě.

 

Adrian Belew Power Trio
21. 4., Lucerna Music Bar

Na snímku Adrian Belew.Sedmašedesátiletý americký kytarista a zpěvák Adrian Belew dodnes těží ze slávy, kterou mu přineslo více než dvacetileté účinkování v kapele King Crimson, či ze spolupráce s Davidem Bowiem, který jej v 70. letech pozval na turné k deskám Low a Heroes. V české metropoli tentokrát Belew vystoupí v doprovodu virtuózní baskytaristky Julie Slickové a newyorského bubeníka Tobiase Ralpha.

 

Phil Rudd
10. 5., Lucerna Music Bar, Praha

Phil RuddDvaašedesátiletý australský bubeník Phil Rudd svoji nejslavnější skupinu AC/DC podruhé a zřejmě naposledy opustil před třemi roky. Následného turné k albu Rock or Bust už se nezúčastnil a v červenci 2015 byl odsouzen k osmi měsícům domácího vězení za vyhrožování vraždou a držení drog. Koncem loňského roku Rudd oznámil, že navštíví několik evropských metropolí s novou kapelou, v níž budou účinkovat novozélandský kytarista Mike Furness nebo britský baskytarista John Proctor.

 

Deep Purple
22. 5., O2 arena, Praha

Ritchie BlackmoreRocková skupina, která v 70. letech spolu s Led Zeppelin a Black Sabbath patřila k průkopníkům britského hardrocku a heavy metalu, se poněkolikáté vrátí do Prahy ve svém již osmém uskupení. A znovu budou Deep Purple hrát pro celý stadion. Vloni vstoupili do Rockové síně slávy a turné chystané na rok 2017 označují za své definitivně poslední. V Praze se zastaví měsíc po vydání dvacáté studiové desky pojmenované Infinite.

 

Depeche Mode
24. 5., Eden aréna, Praha

Depeche Mode v PrazeZačátkem nového roku angličtí Depeche Mode vydají své čtrnácté studiové album Spirit. Produkuje ho James Ford, který v posledním desetiletí bubnoval v sestavě The Last Shadow Puppets nebo hrál na klávesy na desce Arctic Monkeys. Své nové album Depeche Mode podpoří koncertem pod širým nebem v Praze.

 

Rammstein
28. 5. a 29. 5., Eden aréna, Praha

Po dvou koncertech v O2 areně nyní Rammstein vystoupí pod širým nebem v pražském Edenu.Pro velký úspěch už druhý koncert v Česku oznámili němečtí Rammstein, kteří se do metropole vrátí téměř po šesti letech. Největší exportní položka německého rocku a autoři hitů Du Hast nebo Links 2-3-4 od svého založení v roce 1994 prodali přes 35 milionů nahrávek. Na letošek chystají novou studiovou nahrávku, svoji první od desky Liebe ist für alle da z roku 2009.

 

The Kills
6. 6., Roxy, Praha

The KillsDuo, které hraje našlapaný garážový rock s příměsí blues a temné psychedelie, již v klubu Roxy mělo vystoupit v loňském roce. Kvůli nemoci americké zpěvačky Alison Mosshartové byl ale koncert přeložen. V červnu 2017 si tak Mosshartová s anglickým kytaristou Jamiem Hincem konečně odbudou českou premiéru. Na současných vystoupeních The Kills stále převažují písně z loňské nahrávky Ash & Ice, kde garážový zvuk místy vyvažují tišší skladby třeba s klavírem.

 

Einstürzende Neubauten
8. 6., Divadlo Archa, Praha

Einstürzende Neubauten hráli v Praze naposledy v listopadu 2010.Průkopníci industriálního rocku z někdejšího Západního Berlína přijedou do Česka třicet let poté, co jejich koncert v plzeňském amfiteátru Lochotín rozehnala komunistická policie a kapelu nechala vyhostit. Poprvé tak Einstürzende Neubauten hráli teprve na pražském Výstavišti roku 1991, naposledy Divadlo Archa dvakrát po sobě vyprodali před sedmi lety. Skupina v čele s Blixou Bargeldem a Alexanderem Hackem v roce 2014 vydala nahrávku Lament, z níž čerpá také na nynějších vystoupeních.

 

Beach Boys
10. 6., Kongresové centrum, Praha

Beach Boys se snažili, aby nová deska co nejvíc připomínala jejich zlatá šedesátá létaUž se asi najde málo posluchačů, kteří byli v roce 1969, tedy rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy, v zaplněné pražské Lucerně svědky koncertu Beach Boys. Po téměř padesáti letech se teď do české metropole vrátí jedna z nejvlivnějších sestav rockové éry, spojovaná s pojmem surf music a nápaditým využitím vícehlasů. Ze zakládajících členů dnes v sestavě působí zpěváci Brian Wilson a Mike Love s kytaristou Alem Jardinem. Skladatel Bruce Johnston v bandu figuruje od roku 1965, David Marks se znovu přidal na konci 90. let.

 

Linkin Park
11. 6., Výstaviště, Praha

Padesát milionůV rámci festivalu Aerodrome se do metropole po deseti letech vrátí kalifornská kapela, která roku 2000 debutovala albem Hybrid Theory. Této své kombinace metalu a hip hopu prodala přes 30 milionů kopií. Linkin Park už dva roky pracují na nové desce, v poslední době sbírali hudební ceny MTV nebo účinkovali na závěrečném ceremoniálu srazu fanoušků videoherní společnosti Blizzard. Na serveru YouTube kapelu dodnes sleduje přes 62 milionů fanoušků.

 

System Of a Down
12. 6., O2 arena, Praha

System Of a DownČtyři roky uplynuly od posledního českého koncertu System Of a Down, kapely, která sofistikovaně pracuje s metalem, elektronikou i východoevropskými hudebními vlivy. Lídr bandu Serj Tankian, jenž se angažuje také politicky a získal například cenu za vytrvalé připomínání arménské genocidy ze začátku 20. století, poslední dekádu pracoval na své sólové kariéře. Ještě před pražským koncertem by měl se System Of a Down vydat nové album.

 

Sting
23. 6., Výstaviště, Praha

Stingova píseň je součástí jeho nadcházející desky nazvané 57th and 9th, která vyjde 11. listopadu.Jako hlavní hvězda festivalu Metronome, jenž proběhne teprve podruhé, v Praze pod širým nebem vystoupí anglický zpěvák Sting. Ten se po mnoha odbočkách – symfonických projektech, koledách či muzikálech – vloni vrátil k rockové hudbě s novou deskou nazvanou 57th & 9th. Účinkují na ní kytarista Dominic Miller i bubeník Josh Freese, kteří Stinga spolu s druhým kytaristou Rufusem Millerem doprovodí též v Praze.

 

Guns N’ Roses
4. 7., Letiště Letňany, Praha

Na archivním snímku kapela Guns N’ Roses, kytarista Slash je druhý vlevo, zpěvák Axl Rose stojí vpravo vedle něj.Jedna z nejpopulárnějších hardrockových kapel z přelomu 80. a 90. let pokračuje v turné nazvaném Not in This Lifetime, prvním od roku 1993, kdy spolu na pódiu stojí zpěvák Axl Rose, kytarista Slash a baskytarista Duff McKagan. Rose tak Češi uvidí krátce poté, co se vloni stal novým zpěvákem hardrockových AC/DC. Kapela do Prahy přijede ze Skandinávie, turné následně završí vystoupeními ve Francii, Rakousku, Nizozemsku a Izraeli.

 

Evanescence
6. 7., Rock for People, Hradec Králové

EvanescenceHvězdami letního festivalu Rock for People budou v červenci Evanescence z amerického Arkansasu, kteří spojují takzvaný goth rock s elektronickými efekty a tvrdými kytarami. Kapela vedená zpěvačkou Amy Leeovou a kytaristou Benem Moodym celosvětově prodala přes 17 milionů alb a získala dvě ceny Grammy. Koncertovat po pauze znovu začala v roce 2015 v nové sestavě s německou zpěvačkou a kytaristkou Jennifer Majurou z metalových Equilibrium. Ta v Evanescence nahradila kytaristu Terryho Balsama.

 

ZZ Top
19. 7., Home Monitoring Arena, Plzeň

Frontman kapely ZZ Top Billy GibbonsTrojice texaských vousatých hudebníků, kteří hrají blues místy s hardrockovou energií, se do Česka vrátí po třech letech. Od jejich posledního koncertu v Pardubicích se zpěvák Billy Gibbons v americkém Kongresu zúčastnil odhalení busty Václava Havla, kde krátce zahrál na kytaru a vyzdvihl Havlovu lásku k blues. ZZ Top naposledy roku 2012 vydali studiovou nahrávku La Futura.

 

Guano Apes
27. 10., MeetFactory, Praha

Guano ApesNěmecká rocková kapela, jež vznikla v roce 1994, kombinuje vlivy metalu, popu i rapu a nadále staví na charisma své německé zpěvačky s chorvatskými kořeny Sandry Nasićové. Ta sice v minulé dekádě sestavu opustila a pracovala na své sólové dráze, nakonec k sobě ale někdejší členové znovu našli cestu. Zatím poslední studiovou nahrávku Offline vydali před třemi roky. Pražský koncert se uskuteční u příležitosti 20. výročí vydání singlu Open Your Eyes, s nímž kapela prorazila do hitparád.

 

World music

 

Fanfare Ciocãrlia
1. 3., Palác Akropolis, Praha

Fanfare CiocărliaPopulární balkánská dechovka, která ve vlastním aranžmá hrává mimo jiné hit Summertime nebo úvodní skladbu z filmů o Jamesi Bondovi, vloni oslavila dvacáté výročí. Do Prahy přiveze skladby z loňského alba Onward To Mars, na němž členové silněji využili své rumunské kořeny. Vloni skupina účinkovala v dokumentárním filmu britské BBC.

 

Idan Raichel
8. 3., Divadlo U Hasičů, Praha

Idan RaichelIzraelský hitmaker a písničkář Idan Raichel letos oslaví čtyřicáté narozeniny. Ještě předtím se ale znovu zastaví v Praze. Raichel proslul především jako studiový tvůrce chytlavých melodií, které svěřuje izraelským, arabským či etiopským hudebníkům. Vloni se vydal na sólové turné k desce, která ve světě vyšla pod názvem At The Edge of the Beginning, a zastavil se například ve vídeňském Konzerthausu.

 

Hudaki Village Band
28. 3., Palác Akropolis, Praha

Hudaki Village BandUkrajinská kapela původem z Podkarpatské Rusi v české metropoli tentokrát odehraje dvě vystoupení. Od desíti hodin chystá koncert pro rodiče s dětmi za symbolické vstupné, večer pak odehraje regulérní set pro dospělé. Hudaki Village Band se vloni představili na letním festivalu Respect. Kapela vznikla roku 2001 a hraje tradiční hudbu z Podkarpatské Rusi. Má za sebou koncerty na budapešťském festivalu Sziget či v zimě 2013 vystoupení na kyjevském Majdanu během protestů, které na Ukrajině později vedly k revoluci.

 

Master Musicians of Jajouka
10. 4., Palác Akropolis, Praha

z koncertu Master Musicians of Jajouka v pražském Lucerna Music BaruMarocké pištce z Jajouky západnímu světu objevili spisovatelé William Burroughs a Paul Bowles a především pak Brian Jones. Tento dnes již dávno nežijící člen Rolling Stones jim krátce před svou smrtí v roce 1969 produkoval album. Dnešní sestavu Master Musicians of Jajouka tvoří vnuci původních členů, nadále však hrají podmanivou hypnotickou hudbu se zdůrazněnou rytmickou stránkou. Naposledy před pěti lety pištci uvedli do transu publikum v pražské Lucerně kombinací hry na čtyři rytmické bubny tebel a třeštěním pronikavých píšťal raita.

 

Jambinai
12. 4., Palác Akropolis, Praha

JambinaiV dubnu se Češi budou moci seznámit se současnou tvrdou jihokorejskou rockovou hudbou. Sestava zvaná Jambinai se označuje za post-rockery – možná aby se vymezila vůči tuctovému korejskému popu. Hru na západní elektrické kytary však vyvažuje využitím tradičních nástrojů zvaných například haegeum či geomungo. Jambinai za své čtyři roky staré album Différance obdrželi Korejskou hudební cenu v kategorii crossover, nedávno se blýskli na renomovaném americkém festivalu South by Southwest.