Nápad portrétovat lidi na ulici nevznikl v Česku, ale v New Yorku. Tomáš Princ se prací amerických kolegů nechal inspirovat, z projektu Humans of New York přejal kromě názvu i formát založený na portrétní fotografii a doplněný o úryvek rozhovoru, který s oslovenými na ulici vede.

"Když o tom dnes přemýšlím, k myšlence zachycovat právě tímto způsobem lidi jsem se dostal nejen díky americkému blogu, ale především skrz své studium antropologie. A na blogu jsem začal pracovat − a především dodnes nepřestal − proto, že se při jeho tvorbě snoubí věci, které dělám sám moc rád. Rád se procházím městem, rád fotím lidi a mluvím s nimi. Kromě životních osudů a příběhů mě hodně zajímá i to, jakým způsobem lidé přemýšlejí a jaké významy své vlastní prožité zkušenosti připisují," říká fotograf.

Po celou dobu se drží stejného konceptu, ten se nemění, ale jak sám říká, nejvíc se asi za tu dobu proměnila jeho vlastní schopnost komunikace. "Myslím, že první rok práce na Humans of Prague jsem se v podstatě učil překonávat vnitřní ostych, být v klidu a pokládat otázky, které budou lidem, v rámci kontextu letmého setkání na ulici, dávat smysl."